Bazı imidazol türevlerinin genotoksik potansiyellerinin ames/salmonella/mikrozom test sistemi ile araştırılması
  1. Tez No: 45098
  2. Yazar: MEDİHA CANBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ÖZATA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada ilaç hammaddesi olarak geniş bir kullanıma sahip olan 2, 4, 5 trifenilimidazol ve 10 türevinin mutajenik etkileri Salmonella I Mikrozom test sistemi ile incelenmiştir. Mutajenik etkilerin araştırılmasında Salmonella typhimurium TA98 ve TA100 suşlan kullanılarak plak inkorporasyon yöntemi uygulanmıştır. Deneyler sonunda test bileşenlerinden birçoğunun, memeli karaciğer mikrozomal fraksiyonu yokluğunda test suşlan üzerinde doğrudan mutajenik etkili olduğu saptanmıştır. Aynı işlemler memeli mikrozomal fraksiyon varlığında tekrarlandığmda ise 2, 4, 5 trifenilimidazol türevlerinden bazılarının TA98 susu üzerinde çerçeve kayması şeklindeki mutajenik etkisini sürdürdüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the mutagenic activity of 2, 4, 5 triphenylimidazol and ten derivatives which are used in production of drugs were studied in the Salmonella/microsomal assay. Plate incorporation method was applied by using of Salmonella typhimurium TA98 and TA100 mutants. It was determined that the most of the test components showed direct mutagenic activity without S9 mix. This process was repeated with S9 mix (mammalian microsomal fraction) and it was shown that some of this derivatives are continued their frame shift mutagenic activities on TA98 mutant.