Bazı imidazol türevlerinin çinkonun korozyonunda inhibitör etkinliklerinin kuantum kimyasal incelenmesi
Quantum mechanical calculations of imidazole derivative as corrosion inhibitör for zinc
  1. Tez No: 84452
  2. Yazar: GÜLCAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZEN BEREKET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışmada hidroklorik asit çözeltisinde çinkonun korozyonunda inhibitor olarak davranan bazı 4-metil imidazol türevlerinin AMI, PM3, MNDO ve MINDO/3 yan ampirik yöntemler kullanılarak gaz fazında, piridin türü azot üzerindeki yük, N(3), işgal edilmiş en yüksek moleküler orbital enerji (EH0M0) üe> en düşük işgal edilmemiş moleküler orbital enerjisi E^^q, bu enerjiler arasındaki fark (Eq^q - Ehomo) ^e deneysel olarak bulunan inhibisyon yüzdeleri arasında olan korelasyonlar, ayrıca asillik sabitleri (pKJ ile piridin türü azot üzerindeki yük ve proton afiniteleri (PA) arasında olan korelasyonlar araştınlmıştır. Bu yöntemlerle bulunan korelasyonlarda en başarılı MINDO/3 ve MNDO yöntemleri olduğu gözlenmiştir. Ayrıca grafiklerde elde edilen korelasyonlar inhibitor olarak davranan 4-metil imidazol türevlerinin inhibasyon mekanizmalarına da açıklık getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work some computational studies on 4-methylimidozole derivatives which behave as corrosion inhibitors for zinc in hydrochloric acid were carried out in gas phase using semiemprical methods such as AMI, PM3, MNDO and MINDO/3. Possible correlation between experimentally obtained inhibition efficiencies and calculated highest occupied molecular energy level (EHOMO), the differences between highest occupied molecular orbital energies (Eujj^q-Ehomo) anc^ lowest unoccupied molecular orbital energies (E^^o) was searched. A preassumed correlation between the charge on pyridin-like nitrogen atom N(3) and acidity constants and also proton affinities were investigated. Best correlations was found by using MINDO/3 and MNDO methods. From the correlations obtained in graphs mechanism of inhibition was attempted to clarify.