Bazı imidazol türevlerinin susuz ortamda potansiyometrik titrasyonu
  1. Tez No: 35277
  2. Yazar: ARSLAN TEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE EREZ PÜTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
IV ÖZET 4,5-Difenil imidazol, 2,4,5-trifenil imidazol ve 2,4,5-trifenil imidazol türevlerinin asetonitril, nitrobenzen ve buzlu asetik asitte potansiyometrik yöntemle pKa değeri saptanmıştır. Asetonitril ile yapılan çalışmada titre edici olarak 1,4-dioksanda hazırlanmış perklorik asit çözeltisi, nitrobenzen ile yapılan çalışmada titre edici olarak nitrobenzende hazırlanmış perklorik asit çözeltisi ve buzlu asetik asitte yapılan çalışmada ise titre edici olarak buzlu asetik asitte hazırlanmış perklorik asit çözeltisi kullanılmıştır. Potansiyometrik titrasyon sonucu elde edilen eğrilerden yarı nötralizasyon potansiyelleri, yarı nötralizasyon potansiyellerinden de pKa değerleri elde edilmiştir. Buna göre bileşiklerin artan asitlik sıralaması 4,5-konumlarında sübstitüent içermeleri ve içermemeleri gözönüne alınarak ayrı ayrı yapılmıştır. 4,5-Konumlarındaki fenil halkalarında sübstitüent içermeyen bileşiklerin asetonitril ve nitrobenzendeki artan asitlik sıralaması, 4,5-Difenil imidazol< 4,5-difenil-2(3,4-dimetoksifenil) imidazol< 4,5-difenil-2-(4- metoksifenil) imidazol< 4,5-difenil-2-(3-metoksi-4-hidroksifenil) imidazol< 2,4,5- trifenil imidazol şeklindedir. 4,5-Konumlannda fenil halkalarında sübstitüent içeren bileşiklerin asetonitril ve nitrobenzendeki artan asitlik sıralaması ise, 2,4,5-Tri-(4-metoksifenil)imidazol
Özet (Çeviri)
SUMMARY The acidity constants of, 4,5-diphenyl imidazole, 2,4,5-triphenyl imidazole and 2,4,5-triphenyl imidazole derivatives were determined in acetonitrile, nitrobenzene and glacial acetic acid by potantiometric titration method. Perchloric acid, prepared in 1,4-dioxane,was used as the titrant for the measuremend which were done in acetonitrile, perchloric acid,prepared in nitrobenzene, was used for the measurements that were done in nitrobenzene and perchloric acid, prepared in glacial acetic acid was used for the measurements which were done in glacial acetic acid. The half neutralization potentials were obtained by the curves which were drawn by using the data obtained by potantiometric titrations and the pKa values were obtained from half neutralization potantials. The ranging of the increasing acidic strengths were determined by considering whether the compounds had a substituent on 4,5 positions or not. The acidic strengths of the compounds which have no substituent on 4,5 positions in acetonitrile and nitrobenzene respectively is, 4,5-diphenyl imidazole< 4,5-diphenyl-2-(3,4-dimethoxyphenyl) imidazole< 4,5-dipehnyl-2- (4-methoxyphenyl) imidazole< 4,5-diphenyl-2-(3-methoxy-4-hydroxyphenyl) imidazole< 2,4,5-triphenyl imidazole. The acidic strengths of the compounds which had substituent on 4,5 positions in acetonitrile and nitrobenzene respectively is, 2,4,5-tri ( 4- methoxyphenyl) imidozole < 2-( 3-methoxy-4/-hydroxy-phenyl)-4,5-di -(4- methoxyphenyl) imidazole < 2-(3,4'-dimethylphenyl)-4,5-di-(4-metoxyphenyl) imidazole < 2-phenyl-4,5-di-(4-methoxy-phenyl) imidazole. On the other hand, it was shown that the titration in glacial acetic acid media is suitable for quantitative analysis.