Nörolojik ilaç zehirlenmesi nedeni ile başvuran çocukların değerlendirilmesi
Evaluation of children presented with neurological drug intoxication
  1. Tez No: 451064
  2. Yazar: MEHMET KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CELAL DEVECİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Nörolojik ilaç zehirlenmesi nedeni ile başvuran çocukların değerlendirilmesi Giriş ve Amaç: Bu çalışmada, 2011-2015 tarihleri arasında Diyarbakır ve çevre illerden Dicle Üniversitesi Çocuk Acil Polikliniğine başvuran ve yatırılarak izlenen nörolojik ilaçlara bağlı zehirlenmesi olan olgular ve bunlara ait özellikler saptanmaya çalışılmıştır. Materyal Metod: Dicle Üniversitesi Çocuk Hastalıkları Bölümü Acil Servise nörolojik ilaçlara bağlı zehirlenme tanısıyla başvuran ve yatırılarak izlenen 0-18 yaş arası 104 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar yaş, cinsiyet, alınan ilacı türü, beraberinde başka ilaçların alınıp alınmadığı, zehirlenmenin yol açtığı belirti ve bulgular, klinik ve vital bulgular, EKG ve laboratuvarı verileri, hastanede kalış süreleri incelendi. Bulgular: Çalışmamızda hastane aciline başvuran hastaların %51.9'u kız, %48.1'i erkek idi. Hastaların geldikleri yer incelendiğinde; %17.3'ünün kırsal, %82.7'sinin kent olduğu görüldü. Hastaların yaş ortalaması 61,87±54,93 ay idi. Hastaneye başvuru süreleri 0.25 - 28 saat arasında olduğu ve ortalaması 3,25±3,95 saat idi. Yoğunbakım yatış sürelerinin ortalaması 1,79±1,57 gün olduğu saptandı. Hastaların %4.8'i 1 yaş altı, %49'u 1-3 yaş arası, %17.3'ü 3-6 yaş arası, %12.5'i 6-12 yaş arası ve %16.3'ünde 12 yaş ve üzeri olduğu görüldü. Başvuru anındaki ilaç zehirlenmelerinde zehirlenmeye neden olan etken maddeler incelendiğinde ilk sırada %29.8'i Amitriptilin, ikinci sırada %8.7'si Risperidon, üçüncü sırada ise %7.7'si Olanzapin olduğu görüldü. İlaç alım nedenlerinin %80.8'i kaza, %19.2'si intihar ile başvurdukları görüldü. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası laboratuvar değerlerinde; serum Üre değerleri (sırasıyla 22,66±7,72 mg/dL ve 16,60±6,60 mg/dL) tedavi öncesi ve tedavi sonrası üre değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu gözlendi (p= 0.000). Serum potasyum değerleri (sırasıyla 4,08±0,48 mEq/L ve 4,32±0,43 mEq/L) tedavi öncesi ve tedavi sonrası potasyum değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu gözlendi (p= 0.000). Serum Ca değerleri (sırasıyla 9,50±0,57 mEq/L ve 9,68±0,48 mEq/L) tedavi öncesi ve tedavi sonrası Ca değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu gözlendi (p= 0.002). Beyaz küre sayısı (sırasıyla 10,08±2,85 K/mm3 ve 8,76±2,90 K/mm3) tedavi öncesi ve tedavi sonrası beyaz küre değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu gözlendi (p= 0.001). İlaç alım nedenlerinin cinsiyete göre dağılımlarında erkeklerin %90'ı kaza, %10'u intihar idi, kızların %72.2'si kaza, %27.8'i intihar nedeniyle ilaç aldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Evaluation of children presented with neurological drug intoxication Introduction and Objective: This study aims to study hospitalized children with neurological drug intoxication admitted to the Dicle University Pediatric Emergency Outpatient Clinic from the Province of Diyarbakir and the surrounding cities in Turkey between 2011 and 2015. Materials and Methods: Of the children admitted to the Dicle University, Department of Pediatrics Emergency Service with the diagnosis of neurological drug intoxication, 104 children hospitalized for follow-up in the 0-18 age group were evaluated retrospectively. Patients' age, gender, type of medication, additional drugs taken, signs and symptoms caused by the intoxication, clinical and vital signs, ECG and laboratory data, duration of hospital stay were examined. Results: In our study, 51.9% of the patients who admitted to the emergency service of the hospital was female, and 48.1% was male. Looking at the patients' residential origins, 17.3% was from rural, 82.7% was from urban areas. The average age of patients was 61,87±54,93 months. Their admission time to the hospital was in the range of 0.25 - 28 hours, and its mean time was 3.25±3.95 hours. The average hospital stay time in the intensive care was 1.79±1.57 days. Of the patients, 4.8% was under 1 year of age, 49% was in the 1-3-year age group, 17.3% was in the 3-6-year age group, 12.5% was in the 6-12-year age group, and 16.3% was 12 years of age and over. The first three drug intoxications present at the time of admission were Amitriptyline by 29.8%, Risperidone by 8.7%, and Olanzapine by 7.7% respectively. It was observed that the reasons of drug intoxication was accident by 80.8%, and suicide attempt by 19.2%. In the comparison of laboratory values before and after treatment, it was observed that there was a statistically significant difference between the serum urea values before and after treatment (22.66±7.72 mg/dL and 16.60±6.60 mg/dL respectively) (p= 0.000). A statistically significant difference was also observed between serum potassium values before and after treatment (4.08±.481 mEq/L and 4.32±.432 mEq/L respectively) (p= 0.000). And, a statistically significant difference was also observed between serum Ca values before and after treatment (9.50±.574 mEq/L and 9.68±0.484 mEq/L respectively) (p= 0.002). A statistically significant difference was also observed between serum white blood cell count before and after treatment (10,08±2,85 K/mm3 and 8,76±2,90 K/mm3 respectively) (p= 0.001). In the distribution of reasons of drug intoxication by gender, it was accident by 90%, and suicide attempt by 10% in males, whereas it was 72.2% accident and 27.8% suicide attempt in females.