Acil tıp kliniğine başvuran non-benzodiyazepin antiepileptik ilaç zehirlenmelerinin incelenmesi
The study of the poisonings with non-benzodiazepine antiepileptic drugs in patients who applied to the emergency department
  1. Tez No: 329896
  2. Yazar: YILDIRAY ÇELENK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL KATI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ Çalışmamızın amacı, 2008?2012 yılları arasında 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi?ne (OMÜTF) başvuran non-benzodiyazepin antiepileptik ilaçlara (NBDAEİ) maruz kalımların demografik özelliklerini, klinik bulgularını, tedavi yöntemlerini, klinik sonuçlarını ortaya koymaktır. YÖNTEM Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikteki araştırmamızda, acil servise zehirlenme başvurusuyla kabul edilen adli takip dosyası açılan benzodiyazepinler dışındaki antikonvülzan ilaçlara maruz kalan olguların yaş, cinsiyet, alınan antikonvülzan tipleri, zehirlenme tipi, zehirlenme nedeni, klinik belirti ve bulgular, önerilen ve uygulanan tedavi yöntemleri ve sonuç verileri değerlendirildi. Hastaların meslekleri, psikiyatri konsultasyonu sonrası aldığı tedaviler, hasta özgeçmişlerine yönelik dosya verileri tarandı. Tüm veriler çalışma için hazırlanmış standart bilgi formlarına, daha sonra da SPSS version 15 veri tabanı programına kaydedildi. Olguların klinik belirti ve bulguları EAPCCT/IPCS Poisoning Severity Score?a göre derecelendirildi. Değişkenlerin normal dağılıma sahip olup olmadıkları Kolmogorov Smirnov testi ile incelendi. Değişkenlere ilişkin tanımlayıcı istatistikler frekans, yüzde, aritmetik ortalama ± standart sapma (SD), ortanca (min.-mak.) şeklinde sunuldu. Sürekli değişkenler için iki grup karşılaştırmaları Mann Whitney U testi ile 3 ve üzeri grup karşılaştırmaları Kruskal Wallis testi ile incelendi. Kategorik değişkenlerin incelenmesinde ise Ki-Kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective:In this study, we aimed to reveal the demographic properties, clinical findings, treatment methods and clinical results of the exposures to non-benzodiazepine antiepileptic drugs (NBDAED) of the patients who applied to Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Emergency Department (OMUFM) between 2006-2012. Materials and Methods:In this cross-sectional and descriptive study, we evaluated the age, sex, anticonvulsant types taken, poisoning types, cause of poisoning, clinical symptoms and findings, suggested and applied treatment methods, and results of the cases in which patients were exposed to the anticonvulsant drugs other than benzodiazepines and were admitted to the emergency department due to their poisoning complaints. The patient files were scanned to identify the occupation, treatment received after psychiatric consultation and the background of the patients. Data was filled in the standard information forms designed for this study and then installed to Statical Package for Social Science (SPSS) 15.0. The clinical symptoms and findings of the cases were scaled according to EAPCCT/IPCS Poisoning Severity Score. We checked whether the variables had normal distribution using the Kolmogorov Smirnov test. The descriptive statistics about the variables were presented as frequency, percentage, arithmetic mean ± standard deviation (SD), median (min-max). The comparisions of two groups were analyzed using the Mann Whitney U test and the comparisons of three or more groups were analyzed using the Kruskal Wallis test. Chi-square test was used to analyze to categorical variables.p