Malign plevral mezotelyomada akciğerlerin değerlendirilmesinde 3 yöntemin (YRBT, spirometri, KEP) karşılaştırılması
The comparison of three methods (HRCT, spyrometry, CEP) in the assesment of lungs in malign pleural mesothelioma
  1. Tez No: 157778
  2. Yazar: ABDULLAH ÇETİN TANRIKULU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDURRAHMAN ŞENYİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET MPM nadir görülen bir malignitedir ve plevral yüzeydeki mezotel hücrelerinden kaynaklanır. Asbest teması nedeniyle bölgemizde yaşayanlarda MPM insidansı yüksektir. Bölgemizde asbest dağlık bölgelerden çıkarılmaktadır. Hem satılmakta hem de duvar, çatı badanalarında kullanılmaktadır. Ocak 2001 -Nisan 2004 yılları arasında kliniğimiz ve Göğüs Cerrahi kliniğinde takip edilen 20 MPM hastası ve kronik bir hastalığı olmayan, asbest teması olmayan 20 kontrol vakası çalışmaya alındı. Hastalara tanı konma şekilleri ve plevral mayi sitolojileri incelendi. Ayrıca akciğer grafîsi, solunum fonksiyon testleri, Toraks BT ve YRBT tetkikleri yapıldı. Hasta ve kontrol grubuna nükleer tıp ABD 'da Tc 99m DTPA aerosol sintigrafisi uygulanarak KEP değerleri hesaplandı. Hasta grupta 5 (% 25) kadın, 15 (% 75) erkek varken, kontrol grubunda 14 (% 70) erkek ve 6 (% 30) kadın vardı. Yaş ortalaması hasta grupta 52.5 ± 14.9 (22-82), kontrol grubunda 48,6 ± 9,7 idi. Hastalardan 17'sinin (% 85) asbest teması mevcuttu. Tomografik olarak en sık saptanan bulgular PE 18 (% 90), PK 17 (% 85) ve atelektaziydi 9 (%45). Hasta grupta KEPsol % 0,727 dakika“1, KEPsağ % 1,008 dakika”1 ve ortalama KEP % 0,872 dakika“1, kontrol grubunda KEPsol % 1,272 dakika”1, KEPsağ % 1,227 dakika"1 ve ortalama KEP % 1,250 dakika'1 olarak saptandı. Bu KEP değerleri istatistik! açıdan önemli oranda hasta grupta düşüktü. Toraks BT'de PE, Difüz PK ve Nodüler PK saptanan hastalarla kontrol grubu ortalama KEP değerleri istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklıydı. YRBT' de akciğer fıbrozisi saptanan hastalarla kontrol grubu ortalama KEP değerleri arasında önemli bir fark saptanmadı. Hastaların solunum fonksiyon testleriyle KEP değerleri de karşılaştırıldı, bu iki grup arasında da istatistiksel olarak önem taşımayan bir ilişki saptandı. MPM hastalarında meydana gelen difüz PK ve PE sonucu pulmoner epitelyal permeabiltenin önemli derecede azaldığı ve Tc 99m DTPA aerosol sintigrafisinin lezyonların yaygınlığını göstermede faydalı bir parametre olduğu düşünüldü. 58
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MPM (Malignant pleural mesothelioma) is a malign disease and seen rarely. MPM originates from mesothelial cells which are on pleural surface. Incidence of MPM is high in this area due to contacting to asbestos. Asbestos is mined from area of mountains. Asbestos have been sold for wall and roofs whitewash. 20 patients with asbestosis and 20 patients without contacting asbestos and any chronic disease were enrolled in this trial from our clinic and clinic of thorax surgery from January 2001 to april 2004. Methods of diagnosis and pleural liquid cytology were examined. Lung x- ray, respiratory functioning tests, thorax CT, and HRCT (High-resolution computed tomography) were done. Tc 99m DTPA aerosol syntigraphy was performed for calculating CEP' s (Capillary epithelial permeability) results. Patient group consist of 5 (% 25) women, 15 (%75) men and 14 (%70) men, 6 (%30) women were in healthy group. Average age was 52.5 ± 14.9 (22-82) in patient group and 48,6 ± 9,7 in healthy group. Contacting of asbestos was present in 17 (%85) patients. PE (Pleural effusion) inl8 (% 90) patients, PT (Pleural thickening) in 17 (%85) patients, and atelectasis in 9 (%45) patients were the common signs in CT. CEPleft was % 0,727 minute“1, CEPright was % 1,008 minute”1 and average CEP was % 0,872 minute“1 in patient group, CEPleft was % 1,272, minute”1, CEP right % 1,227 minute“1 and average CEP was % 1,250 minute”1 in healthy group. CEP's signs were very lower in patients group than healthy group. Patients with, diffuse PT and nodular PT in CT was differing from healthy patients about average CEP results. Patients with lung fibrosis in HRCT were not differing from healthy patients about average CEP's results. We compare respiratory functioning tests and CEP's results and saw that there was a low relationship between them. It was thought that result of the diffuse PE and PT caused importantly reduced pulmonary permeability in MPM. Tc 99m DTPA aerosol sintigraphy.is a useful tool to show amount of lesions. 59