Femur başı epifiz kayması mevcut olan hastaların tedavilerinde prognoza etkili faktörlerin retrospektif incelenmesi
A retrospective research of factors affecting prognosis in the orthopedic treatment of patients with the slipped capital femoral epiphysis
  1. Tez No: 751830
  2. Yazar: DOĞUKAN ADIYAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYHMUS YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı Femur Başı Epifiz Kayması mevcut olan hastaların ortopedik tedavilerinde retrospektif olarak incelenen preoperatif laboratuvar bulgularının, hastaneye başvuru anında çekilen grafilerde tespit edilen evrelerin, cinsiyetin, kilonun, yaşın ve taraf bulgusunun prognoz üzerine olan etkilerinin klinik ve radyolojik sonuçlar ile korelasyonunun incelenmesidir. Yöntem 2011-2021 yılları arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başvuran ve pelvis grafisi çekilmesi sonrası FBEK tespit edilen hastaların preoperatif çalışılan kan değerleri, preoperatif çekilen grafileri, postoperatif çekilen grafileri ve postoperatif poliklinik takiplerinde çekilen grafileri, kalça eklem muayeneleri ve bacak uzunluk ölçümleri incelendi. Çalışmamızda FBEK nedeniyle opere edilen 58 hasta retrospektif olarak incelendikten sonra 27 hastanın kayıtları yeterli bulundu ve çalışmaya dahil edildi. Hastaların çalışma dışında tutulmasında; cerrahi olarak in situ pinleme dışında açık redüksiyon veya osteotomi yapılması, revizyon cerrahisi geçirmesi, takip süresinin 2 yıldan az olması, epifizyodez gelişmemesi ve hastanın yürüme fonksiyonunu bozacak primer veya sekonder gelişen kas-iskelet sistemi hastalığının olmaması kriterleri göz önünde bulundurulmuştur. 27 hastanın 5'inde bilateral FBEK tespit edilip her iki kalçaya cerrahi yapıldı, 4'ünde ise tek kalçada FBEK tespit edilmesine rağmen risk faktörleri olması sebebiyle karşı kalçaya profilaktik olarak cerrahi yapıldı. 27 hastada toplam olarak 36 kalçaya cerrahi yapıldı. Çalışmaya dahil edilen tüm kişilerin listesine probel sisteminden ulaşıldı. Hastaların gerekli röntgen görüntülerine İnfinity sistemi üzerinden ulaşıldı. Hastaların çalışmamıza dâhil edilen preoperatif kan sonuçları, preoperatif ve postoperatif grafileri, kalça eklem muayeneleri ve bacak uzunluk ölçümleri kullanılarak istatistik veri analizi için belirlediğimiz ölçümler yapılıp not edildi. vii Bulgular Yaptığımız çalışmada farklı yaş ve cinsiyette toplamda 27 hastamız mevcuttu. Bu 27 hastanın toplam kalça operasyon sayısı 36'ydı. Bu 27 hasta cinsiyet bakımından kıyaslandığında 19'u(%70,4), erkek 8'i (%29,6) kadın cinsiyettendi. 27 hastanın operasyon öncesi vücut ağırlıkları kıyaslandığında, hastalarımızın hepsinin 18 yaş altı olması sebebi ile boy kilo persentil tablosu kullanılarak değerlendirildi. 5. persentil altındaki değerler zayıf kabul edildi ve hiç hastamız yoktu. 5-85 persentil normal kilolu olup 5 (%18,5) kalça mevcuttu, 85-95 persentil orta kilolu olup 10 (%37) kalça mevcuttu. 95. persentil düzey üzeri obez olarak değerlendirilmiş olup 12 (%44,4) kalça mevcuttu. 27 hastamız preoperatif değerlendirildiği zaman taraf olarak karşılaştırıldığında 14 (%51,9) hastamızda sağ kalçada FBEK tespit edilmişken, 13 (%48,1) hastamızda sol kalçada FBEK tespit edildi. Ameliyat öncesi hastaların semptom süreleri göz önüne alınarak akut kayma tespit edilen hastaların sayısı 22 (%81), kronik üzerine akut kayma sayısı 5 (%19)'ti. Kronik kayma tespit edilen hastamız ise yoktu. Hastaların kayma dereceleri AP ve lateral grafilerde Southwick yöntemine göre ölçüldü. Kayma miktarı 30 derece ve altındakilerde hafif, 31 derece ile 50 derece arasındakiler orta düzeyde, 50 dereceden büyük kaymalar şiddetli kayma olarak değerlendirildi. Hastaların mevcut sayısı 27 olmasına rağmen 5 hastada bilateral FBEK tespit edilmesi ve 4 hastada tek taraflı FBEK olmasına rağmen risk faktörleri mevcut olması sebebiyle profilaktik olarak karşı kalçaya da in situ pinleme yapıldı. Müdahale edilen total kalça sayısı 36 olarak belirlenen hasta grubumuzda Southwick sınıflamasına göre hafif derecede 12 (%33,3) hasta, orta derecede 13 (%36,1) hasta ve şiddetli derecede 11 (%30,6) hasta olarak değerlendirildi. 27 hastamızda bilateral FBEK tespit edilen ve profilaktik olarak karşı tarafı pinlenen hastalar da ayrı ayrı göz önüne alınıp toplam opere edilen kalça sayısı 36 olarak değerlendirildiğinde elde edilen verilere göre yaş ortalaması 12,7 şeklindeydi. Hastaların takip süreleri tamamlandıktan sonra yapılan poliklinik kontrollerinde çekilen grafilerine göre değerlendirme yapıldığında, opere edilen 36 kalça ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak şekilde, AVN gelişen hasta sayısı 15 (%41,7), AVN gelişmeyen hasta sayısı 21 (%58,3)'di. Kondroliz gelişen hasta sayısı 16 (%44,4), kondroliz gelişmeyen hasta sayısı 20 (%55,6)'ydi. Hastaların Harris kalça skorlamasına göre yapılan değerlendirmelerinde alınan veriler ise orta düzeyde olan hasta sayısı 11 (%30,6), iyi düzeyde olan hasta sayısı 6 (%16,7), çok iyi düzeyde olan hasta sayısı 19 (%52,8)'du. Kötü ve mükemmel grupta olan hastamız ise mevcut değildi. Hastaların operasyon sonrası takipleri tamamlandıktan sonra yapılan bacak uzunluk ölçümlerinde karşı ekstremiteye göre kıyaslama yapıldığında 27 hastanın 14 (%51,9)'ünde kısalık farkı mevcut değildi. 12 (%44,4)'sinde 1-2 cm arası kısalık mevcuttu. 1 (%3,7) hastada ise 2 cm kısalık mevcuttu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the correlation of the effects of retrospectively analyzed preoperative laboratory findings, the stages detected in the radiographs taken at the time of admission to the hospital, gender, weight, age and side finding on the prognosis of patients with Slipped Capital Femoral Epiphysis, with clinical and radiological results. Method Patients who applied to Dicle University Faculty of Medicine between 2011-2021 and were found to have Slipped Capital Femoral Epiphysis after pelvic X-ray; preoperative blood values, preoperative radiographs, postoperative radiographs and postoperative radiographs taken during outpatient clinic follow-ups, hip joint examinations and leg length measurements were examined. In our study, 58 patients who were operated for Slipped Capital Femoral Epiphysis were reviewed retrospectively and the records of 27 patients were found sufficient and included in the study. Exclusion of patients from the study; Surgical open reduction or osteotomy other than in situ pinning, Revision surgery, follow-up period of less than 2 years, absence of epiphysiodesis and absence of primary or secondary musculoskeletal disease that would impair walking function of the patient were taken into consideration. Bilateral Slipped Capital Femoral Epiphysis was detected in 5 of 27 patients and surgery was performed on both hips, and 4 of them underwent prophylactic surgery on the contralateral hip due to risk factors, although Slipped Capital Femoral Epiphysis was detected in one hip. A total of 36 hips were operated on in 27 patients. The list of all people included in the study was obtained from the probel system. The necessary xray images of the patients were accessed via the Infinity system. Preoperative blood results of the patients included in our study, preoperative and postoperative X-rays, hip joint examinations and leg length measurements were made and the measurements we determined for statistical data analysis were made and noted. x Results In our study, we had a total of 27 patients of different ages and genders. The total number of hip operations in these 27 patients was 36. When these 27 patients were compared in terms of gender, 19 (70.4%) were male and 8 (29.6%) were female. When the preoperative body weights of 27 patients were compared; since all of our patients were under the age of 18, height and weight were evaluated using the percentile table. Values below the 5th percentile were considered weak and we had no patients. 5-85 percentile was normal weight with 5 (18.5%) hips, 85-95th percentile was medium weight with 10 (37%) hips. It was considered obese above the 95th percentile and had 12 (44.4%) hips. When 27 of our patients were evaluated preoperatively, Slipped Capital Femoral Epiphysis was detected in the right hip in 14 (51.9%) patients, while Slipped Capital Femoral Epiphysis was detected in the left hip in 13 (48.1%) patients. Considering the symptom duration of the patients before surgery, the number of patients with acute shift was 22 (81%), and the number of acute shift to chronic was 5 (19%). We did not have a patient with chronic shift. The degree of deviation of the patients was measured according to the Southwick method on AP and lateral radiographs. The amount of slip was considered mild in those 30 degrees and below, moderate slips between 31 degrees and 50 degrees, and severe slippages greater than 50 degrees. Although the current number of patients is 27, bilateral Slipped Capital Femoral Epiphysis was detected in 5 patients and in 4 patients, in situ pinning was performed on the contralateral hip as a prophylactic, due to the presence of risk factors despite unilateral Slipped Capital Femoral Epiphysis. In our patient group, whose total number of hips intervened was 36, 12 (33.3%) patients with mild, 13 (36.1%) patients with moderate and 11 (30.6%) patients with severe severity were evaluated according to the Southwick classification. When the patients with bilateral Slipped Capital Femoral Epiphysis and prophylactically pinned contralateral side were taken into consideration separately and the total number of operated hips was evaluated as 36 in our 27 patients, the mean age was 12.7 according to the data obtained. When the evaluation is made according to the radiographs taken in the outpatient clinic controls after the follow-up period of the patients is completed, 36 operated hips will be evaluated separately, The number of patients who developed AVN was 15 (41.7%), and the number of patients who did not develop AVN was 21 (58.3%). The number of patients who developed chondrolysis was 16 (44.4%), and the number of patients who did not develop chondrolysis was 20 (55.6%). The data obtained in the evaluations of the patients according to the Harris hip scoring were 11 (30.6%) patients with moderate level, 6 (16.7%) patients with good level, and 19 patients with very good level (52.8%). There was no patient in the bad and excellent group. In the leg length measurements made after the post-operative follow-up of the patients was completed, when compared to the opposite extremity there was no difference in xi shortness in 14 (51.9%) of 27 patients. 12 (44.4%) had a shortness of 1-2 cm. There was 2 cm shortness in 1 (3.7%) patient.