Dimethoate'in hamile sıçanların fetusleri üzerine teratojenik etkileri
- Tez No: 45108
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUAMMER YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, bitkileri zararlılardan koruyan insektisitlerden biri olan ve ülkemizde çok yaygın olarak kullanılan geniş spektrumlu dimcthoate'm hamile sıçanların fetusleri üzerine teratojenik etkileri incelendi. Bu amaçla vajinal smear yapılarak hamile kaldıkları saptanan sıçanlar dört gruba ayrıldı. Grup 1 veya kontrol grubuna (n:10), hergün birer mi %40'lık alkol; grup 2 (n:12) deney hayvanlarına, lppm'lik dimethoate, grup 3 (n:10) deney hayvalarına, 5ppm'lik dimethoate, grup 4 (n:15) deney hayvanlarına ise 10 ppm'lik 1 mi dimethoate gavaj yoluyla verildi. Hamileliklerinin 20. gününde eter anestezisi altında sakrifiye edilen sıçanların fetusleri dış morfolojik anomaliler, CRL, fetus sayısı ve ağırlığı, plasenta sayısı ve ağırlığı yönlerinden incelendi. Elde edilen veriler her 3 grup için birbiri ile student-T testiyle karşılaştırıldı. Fetus sayısı bakımından tüm gruplar arasında istatistiki olarak bir anlamlılık bulunamadı. (p>0.05) Fetus ağırlıkları incelendiğinde grupl ile gmp2 istatistiki olarak anlamsız {p>0.05) iken grupl ile grupS. grup2 ile grup 3 arasındaki ilişki anlamlı bulundu. (p0.05), iken grupl ile grup3. grup2 ile grup3arasmdaki ilişkinin anlamlı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Dimetnoate is one of the plant harmful protect, still being widespreadly used in Türkiye. In this study.the effects of dimethoate on the external morphology of fetuses of the pregnant rats were investigated. For this purpose, 40 pregnant rats were as determined by the vaginal smear technique, were allocated to four groups. Control animals or animals in group l(n: 10) were daily fed with 1ml of 40 percent alcohol, by gavge whereas animals in groups2(n:12) were daily fed with 1ml of lppm dimethoate, groups3(n:10)\vere daily fed with lml of 5ppm dimethoate, groups4 (n:15) were daily fed with 1ml of 10 ppm dimethoate respectively by the same metod. All animals were sacrificed on the 20 day of their conception and and their fetuses were examined for the external morphological abnormalities. In addition, the crown rump lenghts (CRL), the weight of the fetuses, and the placental weight were recorded together with the number of fetuses per rat. Collected data were compared to one another for all groups engaged in the study. According to the fetuses number that there was no relationship found in all groups as a statistical. When the weight of fetuses were investigated that there was not any sensible relationship between group 1 and group2 (p>0.05), however between group 1 and group3, and also group2 and group3 had been sensible relationship (P0.05).