Açık riemann yüzeylerinde kuramochi kompakdifikasyonu-konform dönüşümler
- Tez No: 45109
- Danışmanlar: DOÇ.DR. COŞKUN TAYFUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
III ÖZET Açık Riemann yüzeylerin konform dönüşümlerine ilişkin olarak hazırlanan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. 1. Bölümde Riemann yüzeylerinin temel özellikleri, Riemann yüzeyleri üzerinde diferansiyeller, integral ve Dirichlet integrali verilmiştir. 2. Bölümde belirtme uzayı kavramı ile yakınsaklık teoremleri verildikten sonra sonlu kenarlı Riemann yüzeyleri üzerinde AX(R) belirtme uzayı ve X-tipi konform dönüşümler incelenmiştir. 3. Bölümde ise açık bir R Riemann yüzeyinin Kuramochi kompaktif ikasyonu alınarak X-tipi konform dönüşümler açık Riemann yüzeylerine genelleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study, Prepared in compliance with conformal mappings of open Riemann surfaces, consists of three parts. The first part covers the basic properties of Riemann surfaces, the concept of integral on Riemann surfaces and Dirichlet integral. In the second part, Ax (R) behavior spaces on finitely bordered Riemann surfaces and X-type conform mappings holding AX(R) are examined after describing behavior spaces and convergence theorem. In the third part, after inquiring Kuramochi compactif ication of open Riemann surfaces; X-type conformal mappings are generalized on open Riemann surfaces by this compactif ication.