Bir insektisit olan dimethoate'ın sazan balığı (Cyprinus carpio L. 1758)'nda hormonal, hematolojik ve histopatolojik etkileri
Hormonal, hematological and histopathological effects of dimethoate as an insecticide on Cyprinus carpio L. 1758
  1. Tez No: 557116
  2. Yazar: SEDA ÖZYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Dimethoate organik fosforlulardan olup hububat, pamuk, biber, tütün ve yağlı tohumlarda yaprak bitleri ve akarlar için yaygın olarak kullanılan geniş spektrumlu bir sistemik organofosforlu insektisittir. Sentetik pestisit kullanımı ve çevreye deşarj olmaları akuvatik sistemde yıkıcı etki yapmaktadır. Bu nedenle bu araştırmada organik fosforlu insektisit Dimethoate'ın (0,16 ppm DIMET, 0,32 ppm DIMET) ve farklı sürelerde (4 gün ve 30 gün) hormonal, hematolojik ve histopatolojik etkileri incelenmiştir. Yapılan incelemelerde Dimethoate'a maruz kalmış balıklarda her iki doz grubunda ve sürede TSH, ST3, ST4, ACTH, Kortisol, TNFα, IL-1β ve IL-6 seviyelerinde kontrol grubuyla kıyaslandığında anlamlı bir artış olduğu tespit edilmiştir (p>0,05). TT3, TT4, BH ve IGF-1 seviyelerinde kontrol grubuna göre azalma görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
Dimethoate is an organic phosphor and it is widely used insecttisits with a wide range spectrum for leaf lice and mites in wheat, cotton, pepper, tobacco and oil seeds. It makes devastating effect in aquatic system because of using synthetic pestitite and decharging to the environment. For this reason, in this research the hormonal, hematologic and histopathological effects of insectisite dimethoate with organic phosphor (0,16 ppm DIMET, 0,32 ppm DIMET) in different periods (4 days to 30 days) were investigated. In the investigations, it was seen that there was a meaningful increase in the levels of TSH, ST3, ST4, ACTH, Kortisol, TNFα, IL-1β and IL-6 on the fish exposed to Dimethoate in each doses and periods when compared to the control group (p>0,05). The levels of TT3, TT4, BH and IGF-1 were decreased when compared with the control group (p0,05).