Mürekkep gidermenin fizikokimyası
- Tez No: 45111
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUAMMER KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada eski gazete kağıtlarının flotasyon yöntemi ile mürepkeplerinin giderilmesi ve tekrar gazete kağıdı hamurunda kullanılabilir nitelikte kağıt eldesi amaçlanmaktadır. Baskı yapılmış gazete kağıdının parlaklığı %41 civarındadır. Hiç baskı yapılmamış gazete kağıdının parlaklığı ise %52'dir. Yapılan çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Hamurlaştırma, flotasyon ve beyazlatma. Hamurlaştırma ve flotasyon sonrası parlaklık yaklaşık %48.5'a gelmiş, beyazlatma ile ise %49'a kadar çıkmıştır. Tek kademeli flotasyon ile elde edilen bu sonuçlar, atık gazete kağıtlarının tekrar gazete yapımında yüksek oranda kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective of this study was to deink waste newspaper by froth flotation and re use deinked paper as newspaper. Printed newspaper brightness was %41 and unprinted newspaper brightness was %52. This study was carried out at three parts, pulping, flotation and bleaching to optimize the reagents used in the process. At the end of pulping and flotation, maxsimum brightness obtained was %48.5 before bleaching and % 49 after bleaching. At the end of one stage froth flotation, achieved brightness values were sufficent to reuse deinked newspaper for printing.