Tek etmeni tekrarlanan ölçümlü iki etmenli deneylerde etkin çözümleme yaklaşımı ve aday öğretmenlerin öğrencilere yönelik tutmlarının belirlenmesinde uygulama denemesi
- Tez No: 45112
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada tek etmeni tekrarlanan ölçümlü iki etmenli deneyler için etkin bir çözümleme yaklaşımı ele alınmıştır. Bu yaklaşım aday öğretmenlerin öğrencilere yönelik tutumlarının belirlenmesinde uygulanmıştır. Çalışmada ilk olarak tek etmeni tekrarlanan ölçümlü iki etmenli deneyler ve bunlara ilişkin tasarım biçimi teorik olarak incelenmiş; daha sonra çözümlemede kullanılan anlamlılık sınamaları yaklaşımları ve bunların geçerlilik koşulları ele alınmıştır. Bu tür deneylerde yapılacak anlamlılık sınamalarına ilişkin önsavların smanmasmdaki aşama sırasına ve bu sınamalarda kullanılacak uygun tekniklerin seçimine literatürde yer alan karşılaştığımız teorik ve uygulamalı çalışmalarda önem verilmediği gözlenmiştir. Ayrıca çoklu karşılaştırmalarda da geçerlilik koşulları dikkate alınmamaktadır. Çalışmamızda bu durumları dikkate alan kapsamlı bir çözümleme yaklaşımı sunulmuştur. Çalışmanın uygulama bölümünde, etkin çözümleme yaklaşımı öğretmenlik sertifikası programına devam eden aday öğretmenlerin öğrencilere yönelik tutumlarının bölümden bölüme ve program süresince değişip değişmediğinin belirlenmesinde uygulanmıştır. Sonuçta programın aday öğretmenlerin tutumlarının olumlu yönde gelişmesini sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the exploratory analysis approach for two factor experiments with repeated measures on one factor is considered. This approach is applied to determine the attitudes of candidate teachers toward students. Firstly, two factor experiments with repeated measures on one factor and design about this kind of experiments are described theoretically; then hyphotesis test approaches that are used in the analysis and validity conditions of these approaches are considered. Usually, in the theoretical and applied studies, the hierarchical nature of the tests of hyphotesis testing, appropriate techniques to be used for tests in this kind of experiments and validity conditions for multiple comparisons are ignored. In this study, the overall analysis approach that include these cases is represented. In the and of this study, the exploratory analysis approach is applied to determine whether the attitudes of candidate teachers toward students are changed department by department and during the certificate program. In result, it is determined that program improves attitudes of candidate teachers.