Markanın kullanılmaması nedeniyle hükümsüz olması
Invalidity of trademark due to not using
  1. Tez No: 451125
  2. Yazar: GÜLSÜM GÜNBALA GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEVZİ TOPSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kişilerin toplum içinde yer edinmelerinin sebebi ve sonucu olarak nitelendirebileceğimiz mal varlığı ve şahıs varlığı hakları, sahip olunan önemli değerlerdendir. Parayla ölçülebilen maddi veya gayri maddi unsurlar mal varlığı haklarını oluştururlar. Kişilerin manevi haklarını koruyan haklar da şahıs varlığı haklarını oluşturur. Her iki varlık haklarını da himayesi altında bulunduran ve ticaret hayatını şekillendirip önemli derecede etkileyen unsurların başında da“marka”kavramı gelmektedir. Marka, ticaret hayatında ürünlerin tanıtımının kolaylığı ve muadillerinden ayırdedilebilmeleri açısından çeşitli işaretler vasıtasıyla yaratılan farkındalıktır. Kişi yada firmaların buldukları markaları kullanmama ihtimallerini göz önünde bulunduran kanun koyucu markanın kaybolmasını önlemek ve başkalarının kullanımına sunulabilmesi amacıyla marka sahibine markayı kullanma yükümlülüğü getirmiştir. Bu yükümlülük de süreye bağlanarak yaşanabilecek adaletsizliklerin önüne geçilmek istenmiştir. Marka sahibi markasını kullanmadıysa veya kullanıma kesintisiz bir şekilde ara verdiyse markanın iptali ile sicilden terkini talep edilebilir. 2014 yılının Nisan ayına kadar bu konuda markanın hükümsüzlüğü talep edilebilirken Anayasa Mahkemesi'nin kararı ile kullanmama nedeniyle markanın hükümsüzlüğüne karar verileceğine dair hüküm iptal edilmiştir. Burada öne çıkan ayrım, markanın iptali ile hükümsüzlüğünün geçmişe yönelik doğurduğu hukuki sonuçlar arasındaki farklardır. Bu farklar, doktrindeki görüşler ve çeşitli Yargıtay kararları ışığında tez çalışmasında irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Property rights and personal rights we can qualify as cause and effect for the people to gain a place in society are of important values possessed. The tangible and intangible elements that can be measured by money constitute property rights. The rights protecting the incorporeal rights of persons also constitute personal rights. The major element incorporating both of entity rights and shaping and significantly affecting the trade life is the concept“trademark”. Trademark is an uniqueness created by means of various symbols in trade life in terms of easinessin promoting products and being distinguished them from their equivalents. Legislator considering the probability of not using the trademarks the persons and institutes create, in order to prevent the mark from losing and to be able to present it for the use of others, has imposed a charge of using trademark to the owner of trademark. By making time dependent this charge, in order to prevent injustices that may be experienced, if the owner of trademark does not use his/her trademark or pauses its use interruptedly, the cancelation of trademark or its removal from registration can be demanded. Until April 2014, while invalidity of trademark can be demanded on this issue, with the decision of Constitutional Court, the provision regarding that it can be decided on invalidity of trademark due to not using was canceled. The distinction coming to forefront here are the differences between legal results the cancelation and invalidity of trademark mretrospectively engender. These differences were scrutinized in the light of the views in doctrine and various decisions of appeals court.