Hematoloji kliniğinde çalışan hemşirelerin iletişim ve empati becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the communication and empathy skills of nurses who work in hematology clinics
- Tez No: 451128
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRGÜL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma tanımlayıcı tipte bir araştırma olup, hematoloji hemşirelerinin iletişim ve empati becerilerinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma Ankara ilinde bulunan Atatürk Eğitim ve Araştırma, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastaneleri'nin hematoloji kliniklerinde Aralık 2014-Haziran 2015 tarihleri arasında yapılmıştır. Hematoloji kliniğinde çalışan 76 hemşire örneklemi oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; hemşireler için sosyo-demografik veri toplama formu, İletişim Becerileri Ölçeği(İBÖ) ve Empatik Beceri Ölçeği (EBÖ) kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin % 48.7'si 26-35 yaş gurubunda, %53.9'u evli ve %27.6'sı C Hastanesinde, % 53.9'u hemşire olarak, %71.1'i hematoloji kliniğinde 12-36 ay süresiyle, %61.8'i nöbet-vardiya sistemi ile ve %75'i servis hemşiresi olarak çalışmaktadır. Hematoloji hemşirelerine uygulanan EBÖ ve İBÖ arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gözlenmediği halde zayıf, pozitif yönlü ve doğrusal bir ilişki olduğu saptanmıştır. Çalışma sonucuna göre, incelenen literatürler doğrultusunda iletişim ve empati becerileri birbirleri ile ilişkili olmalarına rağmen, bu çalışmada bir ilişki saptanmamıştır. İletişim becerilerinin etkili olması empati becerilerinin de etkili olacağı anlamına gelmemektedir. Bu çalışma hematoloji alanına özgü hazırlanmıştır, özellikle hemşirelerin iletişim ve empati becerilerinin bir çok alana özgü incelenmesi ve değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is conducted for evaluating the communication and empathy skills of nurses who work in hematology clinics as well as being a descriptive study. The research is conducted in the hematology clinics of Atatürk Training and Research Hospital, Gazi University Hospital, Hacettepe University Hospital and Ankara Numune Training and Research Hospital between the dates of December 2014 and June 2015. It is created 76 samples of nurses who work in hematology clinics. In the data collection, it is used socio-demographical data collection form, Communication Skills Assessment Scale (CSAS) and Empathic Skills Assessment Scale (ESAS) for nurses. Among the nurses who participated to the research; 48.7% is in 26-35 age group; 53.9% is married; and 27.6% is working in C Hospital; 53.9% is working as nurse; 71.1% is working in hematology clinics for between 12-36 months; 61.8% is working with a watch-and-rotation system; and 75% is working as service nurse. Even if it could not be observed an statistically significant relationship between CSAS and ESAS which are applied to hematology nurses, it is specified a weak, positively and linear relationship. According to the result of the study, despite there is a relationship between communication skills and empathy skills in accordance with the studied literature, it could not be specified any relationship in this study. The effectiveness in communication skills does not mean that the empathy skills will also be effective. This study is prepared peculiar to hematology field and it is especially recommended that to examine and to evaluate the communication and empathy skills of the nurses peculiar to many areas.