Pediatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin iş doyumları ve profesyonel davranışları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between job satisfaction and professional behaviors of nurses working in pediatrics clinics
- Tez No: 510608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırma pediatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin iş doyumları ve profesyonel davranışları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak uygulanmıştır. Bu çalışma, Mart-Nisan 2018 tarihleri arasında, SBÜ Gülhane EAH' si, Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi EAH' si, Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji EAH' si pediatri kliniğinde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 244 hemşireyle yapılmıştır. Verilerin toplanmasında; araştırmacı tarafından geliştirilen,“Demografik Bilgi Formu”,“Hemşire İş Doyum Ölçeği”ve“Hemşirelikte Profesyonelliğe İlişkin Davranışsal Envanteri”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, SPSS 15.0 programı, sayı ve yüzde, ortalama±standart sapma, ortanca değerleri, t testi, ANOVA ve bonferroni düzeltmeli Mann- Whitney-U testi ve korelasyon analizi kullanıldı. Hemşirelerin HİDÖ' de iş yerinde algılanan önem (3.63±0.51) alt boyutundan en yüksek puan aldığı, en düşük ise keyifli çalışma ortamı (2.52±0.83) alt boyutundan aldığı belirlenmiştir. Hemşirelerin toplam iş doyum puan ortalaması (3,18±0,57) bulunmuştur. Hemşirelerin HPDE' de ise, dokuz profesyonellik alt boyutu içerisinde en yüksek puanı teori (1,62±1,06) alt boyutundan aldığı, en düşük puanı ise mesleki organizasyonlara katılım (0,16±0,34) alt boyutundan aldığı ve toplam HPDE puan ortalamasının (5,19±4,35) düşük olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was implemented descriptively to assess the relationship between job satisfaction and professional behaviors of nurses working in pediatric clinics. This study was carried out with 244 nurses working in the pediatric clinics of University of Health Sciences Research and Training Hospital, Dr.Behçet Uz Pediatrics and Surgery Research and Training Hospital Ankara Child Health and Diseases Hematology Oncology Research and Training Hospital between March and April 2018. In gathering the data;“Demographic Information Form that developed by the researcher,”“Nurse Job Satisfaction Scale”and“Behavioral Inventory Related to Professionality in Nursing”were used. The data were analyzed using the SPSS 15.0 program, number and percentage, mean±standard deviation, median, t test, ANOVA and Bonferroni corrected Mann-Whitney-U test and correlation analysis. It was determined that the highest subscale point among the subscales of the nurses in the NJSS was the perceived importance (3,63±0,51) in the workplace subscale and the lowest subscale point average among the subscales of the nurses was the pleasant working environment (2,52±0,83) subscale. The average job satisfaction score of the nurses (3,18±0,57) was found. In BIRPN, Nurses obtained the highest mean score from theoric subscale (1,62±1,06), the lowest mean score was obtained from the subscale of participation in professional organizations (0,16±0,34) and the mean total BIRPN score (5,19±4,35) was found to be low.