Zihinsel yetersizliği olan öğrencilere tablet bilgisayar aracılığı ile sunulan eldesiz toplama işleminin etkililiği
The effectiveness of addition without carry presented via tablet to children with mental disabilities
- Tez No: 451146
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜZEYYEN ELDENİZ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, zihinsel yetersizliği olan öğrencilere tablet aracılığıyla sunulan animasyon programının toplama işleminin öğretimindeki etkililiğini, öğretim bittikten 1, 3 ve 5 hafta sonra kalıcılığını ve öğrenileni kâğıt kalem ile gerçekleştirip gerçekleştirmediğini incelemektir. Bu amaçla zihinsel yetersizliği tanısı almış bir kız, iki erkek toplam üç öğrenci ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Denekler 9-11 yaş aralığında olup bir özel eğitim sınıfına devam etmektedir. Araştırma, tek denekli araştırma modellerinden denekler arası yoklama evreli çoklu yoklama modeli ile desenlenmiştir. Bu araştırmanın bağımlı değişkeni, zihinsel yetersizliği olan öğrencilerin toplama işlemini öğrenme düzeyleridir. Araştırmanın bağımsız değişkeni; zihinsel yetersizliği bireylere toplama işleminin öğretiminde tablet bilgisayar aracılığıyla sunulan animasyon programıdır. Araştırma bulguları, deneklerin tablet bilgisayar aracılığı ile sunulan eldesiz toplama işlemini ölçütü karşılar düzeyde (%85) edindiklerini; edindikleri bu becerileri uygulama bittikten bir, üç ve beş hafta sonra koruduklarını, farklı araç-gereçlerle genelleyebildiklerini göstermiştir. Sosyal geçerlik verileri ise deneklerin uygulama sürecinde çok mutlu olduklarını ve anne-babalarının çalışmadan çok memnun kaldıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to investigate the effectiveness at addition of animation program presented via tablet to children with mental disabilities, the permanence after 1, 3, 5 weeks and whether or not practicing. To the purpose, with 3 students (a girl and two boys) with mental disabilities the research is realized. 9-11 aged range subjects are students at a special education class. The research is used with multible probe design with across subjects. The dependent variable of research is the level of addition learning of students with mental disabilities. The independent variable of research is the animation program presented via tablet at teaching addition to students with mental disabilities. The research findings show that the subjects acquire the addition without carry presented via tablet at a level answering the criterion (85%), preserve the acquired skills 1, 3, 5 weeks later after implementation, can generalize with different materials. Social legitimacy datum show that the subjects are very happy during implementation, and their parents are very pleased with the research.