Total anormal pulmoner venöz dönüş anomalili hastaların yoğun bakım takibinde gelişen sorunlar ve yönetimine etki eden faktörlerin araştırılması
The analysis of the complications and the factors affecting the management of these complications seen frequently during the intensive care period of the patients with total abnormal venous return
  1. Tez No: 451151
  2. Yazar: ERKUT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ÖDEMİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Yeni kurulan bir merkez olarak üç yıllık süre içerisinde operasyonu yapılan TAPVD'lı hastalarda erken dönemde yoğun bakım ünitesinde gözlenen sorunlar ve bu sorunlara etki eden preoperatif ve operatif faktörler araştırıldı. Ayrıca bu sorunların ortadan kaldırılması için yapılan müdahaleler ayrıntılı değerlendirildi. Materyal ve Method: 2010-2012 tarihleri arasında kliniğimizde opere edilen 31 TAPVD olgusu değerlendirilmiştir. Kompleks kardiyak anomalisi olan ve tek ventrikül fizyolojisinde olan olgular çalışma dışı bırakılmıştır. Hastaların başvuru şekli, demografik özellikler (yaşı, geliş tartısı, cinsiyet), ayrıntılı ekokardiyografik bulgular ve ölçümler, yapılmışsa kalp kateterizasyonu ve anjiografisi, BT anjio bulgularını içeren bir çalışma formu oluşturuldu. Operatif veriler (operasyon süresi, zamanı) ve operasyon sonrası yoğun bakım takip sürecindeki gözlenen değişiklikler, saptanan sorunlar (pulmoner hipertansif kriz, aritmi, sepsis, düşük kardiyak debi) ayrıntılı olarak incelendi. Bulgular: Olguların 21'i erkek 10'u kızdı. Median ağırlığı 3,5 kg( 2,3-7 kg) ve median yaşı 36 gün ( 2 gün- 6 ay) idi. TAPVD'lı hastaların %58'i suprakardiyak, % 19'u infrakardiyak, %13'ü kardiyak ve %10'u mixt tipteydi. % 32'sinde pulmoner venöz obstruksiyon mevcuttu. Altısında belirgin sol ventrikül hipoplazisi mevcuttu. Yoğun bakıma alınan hastaların 8'inde (%25) pulmoner hipertansif kriz gelişti. Altı olguda düşük kardiyak debi saptandı. Beş olguda sinüs taşikardisi, 4 olguda JET, 2 olguda IART gözlendi. Pulmoner venöz obstruksiyon varlığı infrakardiyak tip TAPVD'lı, yaşı ve ağırlığı küçük olgularda daha sık görülmüştür (p< 0,05). İzlemde 5 olgu (%16) kaybedildi. LV hipoplazisi, düşük kardiyak debi ve preoperatif asidoz varlığı mortaliteye doğrudan etki eden bağımsız risk faktörleriydi(p< 0,05). Ortalama izlem süresi 15 ay (3ay - 2 yıl) olarak gerçekleşti. Hiçbir olguda reinterventional ve reoperasyon gereksinimi olmamıştır. Sonuç: Erken tanı, etkin, gelişmiş ve uygun yoğun bakım takibiyle TAPVD mortalitesi belirgin azalacaktır
Özet (Çeviri)
Aim: The complications that appear during the intensive care period and preoperative-postoperative factors that affects these problems were evaluated during the first 3 years of a recently established center. Also the interventions for these problems were examined in detail. Materials and Method: 31 TAPVR patients operated in our hospital between 2010-1012 were evaluated. Patients with complex cardiac anatomy and single ventricle physiology were excluded. The demographical characteristics (age, weight, sex), detailed echocardiographical findings and measurements, cardiac hemodynamic and angiographic findings (if available), CT angiographical findings were all recorded. The duration and timing of operations, postoperative changes and complications (pulmonary hypertensive crisis, arrhythmias, septicemia, low cardiac output) observed during the postoperative period in intensive care unit were evaluated in detail. Results: Twenty one of the patients were male, 10 of them were female. The median weight was 3.5 kg (2,3-7 kg), median age was 36 days (2 days-6 months). 58% of the cases were supracardiac, 19% were infracardiac, 13% were cardiac and 10% were mixed type TAPVR. Pulmonary venous obstruction was present in 32% of the cases. Left ventricular hypoplasia were present in 6 of the cases. Pulmonary hypertension crisis developed in 8 (%25) of the cases and Low cardiac output in 6 of them. Sinus tachycardia seen in 5 of the cases, junctional ectopic tachycardia in 4 and IART in 2 of the cases. Pulmonary venous obstruction was more common in patients with infracardiac type TAPVR, low weight and small age (p< 0,05). Five of the patients died (% 16). LV hypoplasia, low cardiac output and preoperative asidosis were independent risk factors for mortality (p< 0,05). Mean duration of follow up was 15 months (3 months-2 years). No reintervention or reoperation was needed. Conclusion: The mortality rate of TAPVR will decrease significantly with early diagnosis and effective, advanced and suitable follow up in intensive care unit