Mesane tümörlerinin erken tanısında ve takibinde NMP22 bladderchek testinin yeri
The Use of NMP22 Bladderchek Test In Early Diognosis and Following Period of Urinary Bladder Cancers
  1. Tez No: 451158
  2. Yazar: ERDAL BENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER KEMAL ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
NMP22 Bladderchek testinin mesane tümörlerinin erken tanısında ve rekürenslerin belirlenmesindeki yerinin araştırıldığı bu çalışma, Nisan 2003-Eylül 2005 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'na hematüri şikayeti ile başvuran veya hematüri saptanan ve mesane tümörü tanısıyla izlenen toplam 211 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. 123 hasta hematüri grubunda 88 hasta ise mesane tümörlü grupta incelenmiştir. Gerekli ürolojik değerlendirmeler sonrasında hastalara NMP22 BC testi ve sistoskopi uygulanmış, test sonuçları ve sistoskopi bulguları gruplar için ayrı ayrı kaydedilerek istatiksel analizleri yapılmıştır. NMP22 BC testinin hematüri grubunda sensitivitesi %73,3; spesifitesi %88,0; pozitif prediktif değeri %45,8; negatif prediktif değeri %94,9 olarak bulunurken; mesane tümörü grubunda sensitivite %100; spesifite %96; pozitif prediktif değeri %77 ve negatif prediktif değeri %100 olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, NMP22 BC testinin hematürili hastaların ilk değerlendirilmesinde yol gösterici olacağı düşünülmüştür. Mesane tümörlü grupta elde edilen sensitivite ve negatif prediktif değerler, testin mesane tümör takibinde sistoskopiye alternatif olabileceğini ve sistoskopi sıklığını azaltabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca NMP22 BC testinin pozitif olduğu ancak sistoskopik olarak tümör tespit edilmeyen olgularda daha dikkatli izlemin yapılması gerekeceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, aiming to find out the use of NMP22 BC in early diognosis and following period of urinary bladder cancers, was carried out at Karadeniz Technical University Medicine Faculty Urology Department between the dates of April 2003-September 2005. 211 patients, suffering from hematuria or having the diognosis of urinary bladder cancer were included in this study (123 patients in hematuria group and 88 patients in cancer group). After finishing routine urological evaluations, NMP22 BC test and sistoscopic examination were performed. Then, data of each group were statistically evaluated. In hematuria group, sensivity, spesificity, positive predictive value and negative predictive value of the test were %73,3; %88; %45,8 and %94,9 respectively. In cancer group sensitivity was %100; specificity was %96; positive predictive value was %77 and negative predictive value was %100. In conclusion, NMP22 BC test has been thought to be useful for primary evaluation of patients with hematuria. As the sensitivity and negative predictive value are concerned, it has been pointed out that, NMP22 BC test could be an alternative to sistoscopy and could decrease the frequency of sistoscopy. Furthermore, it has been thought that, patients with positive test results and negative sistoscopy, should be carefully followed