Doğal ve yapay koruyucu maddeler ile muamele edilmiş ahşap malzemenin bazı özelliklerine açık hava şartlarının etkisi
Natural and artificial wood preservative treated with some properties of the material on the effect of weather
- Tez No: 451159
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTUNOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
DOĞAL VE YAPAY KORUYUCU MADDELER İLE MUAMELE EDİLMİŞ AHŞAP MALZEMENİN BAZI ÖZELLİKLERİNE AÇIK HAVA ŞARTLARININ ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet YAŞAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2014 ÖZET Bu araştırmada, farklı odun türlerinin doğal ve kimyasal emprenye maddeleri kullanılarak işleme alınması sonucunda koruyucu emprenye özelliklerinin test edilmesi hedeflenmiştir. Emprenye edilen malzemeler, açık hava koşullarında bir yıl süreyle bekletilmiş ve bu koşullar altında emprenye edilen malzemelerin fiziksel ve mekanik özelliklerinin incelenerek emprenye maddelerinden hangisinin daha avantajlı olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada odun materyali olarak sarıçam (Pinus Sylvetsris L), Toros sedir (Cedrus libani), Sapsız meşe (Quercus Petreae L.) ve Anadolu kestanesi (Castanea Sativa Mill) kullanılacaktır. Kullanılacak olan odun materyalleri Trabzon ilinde faaliyet gösteren kerestecilerden biçilmiş kereste olarak temin edilmiştir. Doğal emprenye maddesi olarak meşe palamudu ve çam tanenleri, kimyasal emprenye maddesi olarak da imersol aqua ve timber care kullanılmıştır. Bu çalışma yapılan fiziksel ve mekaniksel testlerden; hava kurusu yoğunluk (TS 2472), tam kuru yoğunluk (TS 2472), retensiyon miktarı (ASTM D 1413-07), şekil bozukluğu (çarpılma ve burulma) (TS EN 1310), eğilme direnci (TS 2474), elastikiyet modülü (TS 2478), liflere paralel basınç direnci (TS 2595), liflere paralel yönde yapışma direnci (TS EN 205) ve vida tutma (TS EN 13444) belirlenmiştir. Doğal emprenye maddeleri ile emprenye edilen numunelerin kimyasal emprenye maddeleri ile emprenye edilen numunelerden; hava kurusu, tam kuru yoğunluk ve şekil bozukluğu (çarpılma/burulma) değerleri açısından sarıçam, Toros sediri, Anadolu kestanesi ve sapsız meşe ağaç türlerinde birbirine yakın değerler çıktığı tespit edilmiştir. Doğal emprenye maddeleri ile emprenye edilen numunelerin kimyasal emprenye maddeleri ile emprenye edilen numunelerden, eğilme direnci, elastikiyet modülü, liflere paralel basınç direnci, liflere paralel yapışma direnci ve vida tutma direnci değerleri açısından sarıçam, Toros sediri, Anadolu kestanesi ve sapsız meşe ağaç türlerinde birbirine benzer değerler çıktığı bulunmuştur. Doğal ve kimyasal emprenye maddeleri ile emprenye edilen ahşap malzemelerin fiziksel ve mekanik özellikleri yönünden kontrol numuneleri ile karşılaştırıldığında daha iyi sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, doğal emprenye maddeleriyle emprenye edilen ahşap malzemelerin kimyasal emprenye maddeleri ile emprenye edilen ahşap malzemeler ile mukayese edilebilir düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
NATURAL AND ARTIFICIAL WOOD PRESERVATIVE TREATED WITH SOME PROPERTIES OF THE MATERIAL ON THE EFFECT OF WEATHER (M.Sc. Thesis) GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2014 ABSTRACT In this study, different types of wood using wood preservatives, natural and chemically protective impregnation properties as a result of the processing is aimed to be tested . Impregnated materials, clear weather conditions and heated under these conditions for one year impregnated by examining the physical and mechanical properties of the materials which of impregnation material is tried to put out to be more advantageous . In this study , the material of wood (Pinus Sylvetsris L), Taurus cedar (Cedrus libani), sessile oak (Quercus petreae L.) and Anatolian chestnut (Castanea sativa Mill) will be used. Wood materials that will be used in Trabzon province of lumber sawn timber operations are provided. As a natural preservative acorns and pine tannins, as chemical preservative is used Immersol Aqua and timber care. This study of the physical and mechanical tests ; air -dry density (TS 2472), full dry density (TS 2472), retention amount (ASTM D 1413-07), disfigurement ( warping and twisting ) (EN 1310), flexural strength (TS 2474), elastic modulus (TS 2478), compression strength parallel to the fibers (TS 2595), in a direction parallel to the fibers bond strength (EN 205) and screw holding (EN 13444) is determined . Impregnation material impregnated with natural samples impregnated with chemical wood preservatives from samples; air drying, oven dry density and deformity (distortion/torsion) in terms of values pine, Taurus, Anatolian chestnut and oak wood species have been found to be close to each other . Natural wood preservatives impregnated with samples of the chemical impregnated material is impregnated with the samples, flexural strength, modulus of elasticity, fiber compression strength parallel to the fibers parallel to the bonding strength and screw holding strength values in terms of scotch , Taurus , Anatolian chestnut and oak tree species similar in values has been found that. Natural and chemical impregnated with impregnation of wood in terms of physical and mechanical properties compared to the control sample has been found to give better results. Consequently, natural preservatives impregnated with impregnation of wood is impregnated with chemical wood materials and the level was found to be comparable.