Yusuf B. Abdullah El-Gürânî'nin Beyânu Esrârit'Tâlibîn fî't-Tasavvuf eseri ışığında tasavvufi anlayışı
Sense of sufizm in the light of Beyânu Esrârit'Tâlibîn fî't Tasavvuf by Yusuf B. Abdullah El-Gürânî
- Tez No: 451157
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT OKUDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Akdoğan, Ömer, Yusuf b. Abdullah el-Gürânî'nin Beyânu Esrâri't-Tâlibîn fî'tTasavvuf Eseri Işığında Tasavvufî Anlayışı, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Rifat OKUDAN, 76 s. Bu çalışmada, XIV. Yüzyılda İran ve Mısır'da yaşamış, Sühreverdiyye tarikatının önde gelen simalarından biri olan Yusuf b. Abdullah el-Gürânî'yi tanıtmayı amaçladık. Yusuf b. Abdullah el-Gürânî, XIV. yüzyılın son yarısında yaşamış âlim ve arif bir sûfîdir. Evliyanın büyüklerinden olan el-Gürânî, Cüneydi Bağdadî'nin tarikatı unutulmaya yüz tutunca onu Mısır'da tekrar ihya eden zattır. Sühreverdiyye tarikatinin büyük şeyhlerinden bir tanesidir. Bu yolda birçok âlim ve tasavvuf ehli yetiştirmiş, birçok öğrencisi olmuştur. Çalışmamıza müellifin üç eseri kaynaklık etmektedir. Müellifin bu eserlerdeki görüşlerini çalışmamızda ayrı ayrı zikrettik. Müellifin kullandığı dili, eserlerin muhtevasını, ana fikrini çalışmamızda vermeye çalıştık. Çalışmamız; giriş, iki bölüm, sonuç ve ekler'den oluşmaktadır. Giriş bölümünde, müellifimizin yaşadığı dönemin siyâsî, ekonomik, ilmî, edebî ve tasavvufî özellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Birinci bölüm, Yusuf el-Gürânî'nin hayatı, eserleri, öğrencileri, dördüncü tarîkat silsilesi ve tasavvufî şahsiyeti ortaya konulmaya çalışılmış, etkilendiği kişiler hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise Yusuf el-Gürânî'nin tasavvufî görüşleri Beyânu Esrâri'tTâlibîn fî't-Tasavvuf adlı eserinin ışığında kategorize edilerek sunulmaya çalışılmıştır. Ekler bölümünde de müellifin eserlerinden en fazla faydalandığımız Beyânu Esrâri't-Tâlibîn fî't-Tasavvuf adlı eseri verilmiştir. Yusuf b. Abdullah el-Gürânî, Kur'an ve Sünneti Seniyye çizgisinden hiç ayrılamayan, ilmî ve irfanı aynı anda hayatına uygulayan, hayatını ilme ve hizmete adayan, doğru bildiği her şeyi yapmaktan ve anlatmaktan çekinmeyen âlim ve arif kişiliği bizi bu çalışmayı yapmaya teşvik etmiştir.
Özet (Çeviri)
Sense of Sufizm in the light of Beyânu Esrâri't- Tâlibîn fi't- Tasavvuf by Yusuf b. Abdullah el-Gürânî Postgraduate Thesis by Akdogan,Omer Counsel: Prof. Dr. Rifat OKUDAN, p. 76 In this study, we aimed at introducing Yusuf b. Abdullah el-Gürânî, who lived in Iran and Egypt in XIV. Century and is one of the prominent people of the Suhreverdiyye denomination. Yusuf b. Abdullah el- Gürânî is an enlightened and scholar sufi who lived in the last half of XIV. Century. El- Gürânî, who was among olders of Saint, is the person who revived the denomination of Cuneydi Bagdadî in Egypt again when it began to be forgotten. He is one of the big sheikhs of Suhreverdiyye denomination. For this cause, he educated many scholars and sufis and he had many students. Three works of the author are resources for our study. We made mention of opinions of the author in these works separately. In our study, we tried to give the language used by the author,contents and main ideas of the works. Our study are consisted of introduction, two parts, conclusion and appendixes. In introduction, we tried to assert political,economic,scholarly, literal and sufistic features of the term in which the author lived. In the first part, we tried to assert Yusuf el- Gürânî's sufistic personality, forth denomination series, students,works and life and we gave information about people by whom he was influenced. In the second part, we tried to exhibit sufistic opinions of Yusuf el- Gürânî by categorizing them in the light of the work called Beyân'u Esrâr'i-t Tâlibîn fi't-Tasavvuf. In the appendixes part, some examples from Beyân'u Esrâr'i-t Tâlibîn fi'tTasavvuf, from which we benefited at most, and also other works of the author. Scholar and enlightened personality of Yusuf b. Abdullah el-Gürânî, who never got out of line of Qur'an and Sunnah, applied science and knowledge to his life at the same time, dedicated his life to science and service, did not abstain from doing and telling everything that he knew it was right, has encouraged us to carry out this study