Belediyeler için bir finansman kaynağı olarak borçlanma: 2008-2013 dönemi Şanlıurfa Belediyesi üzerine bir inceleme
Borrowing as a financing resource for municipalities: An investigation about the municipality of Sanliurfa between 2008-2013
- Tez No: 451184
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA SİVEREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, belediyelerde finansman kaynağı olarak borçlanma geliri Şanlıurfa Belediyesi örneğinde ele alınmaktadır. Şanlıurfa Belediyesi'nin finansman kaynakları ve borçlanmasının bütçe içerisindeki oranının tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma, Türkiye belediyelerinde borçlanmanın önemli bir finansal kaynak olarak kullanıldığını göstermiştir. Ayrıca, merkezi yönetim vergi gelirlerinden aktarılan payların ve özkaynak yetersizliğinin belediyeleri yeni kaynak arayışına sevk ettiği ve borçlanmanın bu durumda kullanılan bir gelir kaynağı olarak görüldüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines borrowing income a source of financing in municipalities in the light of Şanliurfa Municipality. It aims to find out the financial resources of Şanliurfa Municipality and the rate of borrowing within the budget. The research has indicated that borrowing is used as an important financial resource in the municipalities of Turkey. In addition, it has been found that the inadequacy of the transfer of central government tax revenue shares and the inadequacy of their own resources drive the municipalities to search for new resources and borrowing is perceived as one these of resources.