Renal hücreli kanserde pelvis renalis tutulumunun prognoza etkisinin ve diğer prognostik faktörlerle ilişkisinin araştırılması
  1. Tez No: 451240
  2. Yazar: ÖZGÜR HAKİ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDUN ŞENGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Amaç: Renal hücreli kanserlerde TNM evrelemesinde yer almayan toplayıcı sistem invazyonunun prognostik öneminin ve diğer prognostik faktörlerle ilişkisinin araştırılması. Yöntem ve Gereç: Kliniğimizde 1999-2008 tarihleri arasında renal kitle ön tanısıyla radikal nefrektomi uygulanmış 74 hasta, şikayet ve bulguları (yaş, cinsiyet, lokal ağrı, hematüri, palbabl kitle, ateş, halsizlik, kilo kaybı, ECOG performans durumu) ile patolojik evreleri (TNM evresi, Fuhrman derecesi, histolojik tip) açısından incelendi. Toplayıcı sisteminde invazyonu olan ve olmayan hastalar hastalıksız sağkalım oranları açısından karşılaştırıldı. İstatistik analiz Kaplan Meier yöntemi ve log rank testi kullanılarak yapıldı. Bulgular: Toplayıcı sistem invazyonu olan 11 (%14.8) hasta, invazyonu olmayan 63 (%85.2) hasta ile karşılaştırıldı. Başvuru anında invazyonu olan hastaların olmayanlara kıyasla daha yüksek yaş (p=0.05), hematüri (p=0.02) ve daha düşük ECOG performans dereceleri (p=0.05) vardı. Postoperatif prognostik bulgular incelendiğinde invazyonu olan hasta grubunda daha yüksek patolojik evre (p=0.0004) ve daha yüksek Fuhrman evresi (p=0.0006) mevcuttu. Diğer bulgularda anlamlı farklılık bulunmadı. Kaplan Meier eğrilerinde toplayıcı sistem invazyonu olanların hastalıksız sağkalım süresi ortalama 35.5 ay, invazyonu olmayanların hastalıksız sağkalım süresi ise ortalama 71.8 aydı. Sonuç: Kötü prognostik bulgularla birliktelik gösteren ve hastalıksız sağkalım üzerinde olumsuz etkisi olan toplayıcı sistem invazyonun göz önünde bulundurulması takipte ve olası adjuvan tedavi kararında yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: In this study we aimed to research the relationship between the collecting system invasion at renal cell carcinoma which is not included at TNM staging system and other prognostic factors. Methods: In our clinic between 1999 and 2008, 74 patients who performed radical nephrectomy because of the renal mass examined with their complaints, findings (age, sex, locally pain, hematuria, palpable mass, fever, weakness, weight loss, ECOG performance stage) and pathological stages (TNM stage, Fuhrman degree, histological subtype). We compared patients in term of collecting system ivasion positivity. Statistical analysis was performed using Kaplan Meier method and log rank test. Results: 11 patients (%14,8) who has collecting system invasion were compared with the negative 63 ones (%85,2). At the time of admission invasion positive patients had more age average (p=0.05), hematuria presence (p=0.02) and less ECOG performance degree (p=0.05). When postoperative findings were examined we found that collecting system invasion positive patients had higher pathological stage(p=0.0004) and Furhman degree (p=0.0006). There were no significant differences in other findings. In Kaplan Meier curves, collecting system invasion positive patient's disease free survival time was 35,5 months and the other's was 71,8 months. Conclusion: Taking account of invasion of the collecting system, which is associated with poor prognostic findings and has a negative effect on disease-free survival, may be useful in follow-up and possible adjuvant treatment decisions.