Üniversite öğrencilerinin medya araçlarını kullanma durumlarına göre güvengenlik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the colloge students use their assertiveness specifications according to the state media
- Tez No: 451239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, İletişim Bilimleri, Education and Training, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada Atatürk üniversitesi öğrencilerinde medya araçlarını kullanma biçimleri, amaçları, süreleri, anne baba eğitim düzeyi ve cinsiyetleri gibi değişkenlere göre alarak bunların güvengenlik özellikleri üzerinde ki etkileri sınanmıştır. Araştırmanın evrenini Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrenciler oluştururken, örneklemini Atatürk üniversitesinin çeşitli bölümlerinde öğrenim gören; 258 kadın, 318 erkek olmak üzere toplam 576 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada kişisel bilgi formu ve“Kendini Belirleme Envanteri (Güvengenlik)”(Voltan-Acar ve Öğretmen, 2007) kullanılmıştır. Elde edilen bilgiler SPSS paket programıyla incelenmiştir. Üniversite öğrencilerinin anne eğitim durumlarına göre, baba eğitim durumlarına göre, internete girme amacına göre, güvengenlik puan ortalamaları arasında, televizyon izleme sıklığına göre, anlamlı farklılaşma olduğu görülmüştür. Üniversite öğrencilerinin cinsiyetlerine göre güvengenlik puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Üniversite öğrencilerinin ailelerinin birlikte yada ayrı olmasına göre, algılanan ekonomik durumlarına göre, internete girme sıklıklarına göre, internette kalma süresine göre, radyo dinleme sıklığına göre, televizyon izleme amacına göre, gazete okuma sıklığına göre, gazete okuma amacına göre güvengenlik puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Using media formats Atatürk University students in this study, objectives, duration, parental education level and some variables such as gender based impact on their assertiveness features are tested. The research is our country's university students majoring in creating, studying in various parts of the sample of the Atatürk University; 258 women, has a total of 576 students, including 318 men. personal information form and Rathus Assertiveness Inventory were used in the study. The information obtained was analyzed by SPSS. Of college students educational status of the Mother, according to the education status of the Father according to the purpose of entering to the internet, according to guvengenlik between scores, by frequency of television viewing, significant differentiation was found. Together or separate based on whether college students perceived their parents ' economic situation, according to the Internet to enter the frequency according to the time of dating on the Internet, by frequency of listening to the radio, television viewing according to purpose, by frequency of newspaper reading, newspaper reading, there was not a significant difference between the mean score according to the purpose of guvengenlik.