Muhammed Mâtürîdî ve Muhammed Pezdevî'nin nübüvvet anlayışları
Muhammed Mâturidi and Muhammed Pezdevi's approaches of prophety
  1. Tez No: 714781
  2. Yazar: FEYZULLAH GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Peygamberlik konusu, insanlığın inanç tarihi içerisinde gerek farklı dinler arasında gerekse de aynı dinin muhtelif düşünce ekolleri arasında tanımı, konumu, gerekliliği ve ispatı gibi birçok açıdan tartışılmış ve önemini daima korumuş bir konudur. Peygamberlik konusu, aynı zamanda İslâm'ın temel konularından da birisidir. İslâm âlimleri nübüvvet hakkında birbirinden farklı görüşler belirtmişlerdir. Bu açıdan İslâm âlimlerinin nübüvvet anlayışlarının doğru anlaşılması önem kazanmaktadır. Nübüvvet konusunda pek çok çalışma yapılmakla beraber İmâm Mâtürîdî'nin ve Ebü'l-Yüsr Muhammed Pezdevî'nin nübüvvet hakkındaki görüşleri karşılaştırmalı olarak incelenmemiştir. Bu yüzden bu çalışmada Mâtürîdîliğin kurucusu olan İmâm Mâtürîdî'nin ve Mâtürîdîlik ekolünün önemli temsilcilerinden olan Pezdevî'nin nübüvvetle ilgili görüşlerinin objektif bir şekilde incelenip karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada fikirler üzerine derinleşme prensibinden hareketle İmâm Mâtürîdî'nin ve Pezdevî'nin nübüvvet anlayışları tarafsız olarak ortaya konulmaktadır. Konunun daha iyi anlaşılması amacıyla şahıslar üzerinde derinleşme prensibinden hareketle İmâm Mâtürîdî'nin ve Pezdevî'nin hayatına ve şahsiyetine kısaca temas edilmiştir. Bu araştırmanın sonucunda, İmâm Mâtürîdî ile Pezdevî'nin peygamberliği ispat yöntemleri, mûcizeye yaklaşımları ve nübüvvetin gerekliliğine dair gösterdikleri naklî deliller gibi çoğu noktada ortak görüşte oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of prophecy is a subject that has been discussed in many aspects such as its definition, position, necessity and proof, both among different religions and between various schools of thought of the same religion and has always maintained its importance. The subject of prophecy is also one of the basic subjects of Islam. Islamic scholars have expressed different opinions about prophethood. In this respect, it is important to understand the Islamic scholars' understanding of prophethood correctly. Although many studies have been done on prophethood, the views of İmam Mâtürîdî and Ebü'l-Yüsr Muhammed Pezdevî on prophethood have not been analyzed comparatively. Therefore, in this study, it is aimed to objectively examine and compare the views of İmam Mâtürîdî, the founder of Mâtürîdî, and Pezdevî, who is one of the important representatives of the school of Mâtürîdî, about prophethood. In this study, based on the principle of deepening on ideas, the understanding of prophethood of İmam Mâtürîdî and Pezdevî is presented impartially. In order to better understand the subject, the life and personality of İmam Mâtürîdî and Pezdevî was briefly touched upon, based on the principle of deepening on individuals. As a result of this research, it was concluded that İmam Mâtürîdî and Pezdevî had common views on many points such as the methods of proving prophethood, their approach to miracle and the transmitted evidence of the necessity of prophethood.