Effects of climate change in zanzibar and sustainable land management
Zanzibar da iklim değişikliğinin etkileri ve sürdürülebilir arazi yönetimi
  1. Tez No: 451329
  2. Yazar: IBRAHIM KHALID MAMBO
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA HÜSNÜ ERONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüz dünyasında, gezegenimizin sürdürülebilirliği göz önünde bulundurulduğunda iklim değişikliği oldukça önemli bir kavramdır. Geçtiğimiz on yıllarda gezegenimizin ikliminde ani ve düzensiz değişiklikler gözlemledik. Bu değişikliklerin bir sonucu olarak dünya çapında şiddetli hava şartları meydana geldi. Gezegenimiz Dünya aynı zamanda büyük sellere, kuraklıklara ve küresel sıcaklıkta sert bir yükselişe tanıklık etti. Nüfus artışı, hızlı kentleşme ve sanayileşme gibi toplum faktörleri; toprak kaynaklarına ve çevreye olan baskıyı arttırdı. Daha önce görülmemiş bir şekilde; ormansızlaşma ve arazi bozulumu, terk edilmiş çayırlardan yağmur ormanlarının derinliklerine ve petrol zengini çöllerden büyük şehirlere taşındı. Bu tezin amacı arazinin sürdürülebilir yönetimi için Zanzibar adalarındaki iklim değişikliğinin etkilerini ve arazi örtüsü değişikliklerini, Uzaktan Algılama teknikleri ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanarak incelemektir. Uydu sistemlerinden sağlanan uzaktan algılanmış verilerin ve yerel olarak elde edilen metrolojik verilerin ışığında, bu tez Zanzibar'daki arazi örtüsü değişiklikleri ve iklim değişikliği arasında bir ilişki kurmayı amaçlar. Bu çalışma, planlamacılar ve araştırmacılara Zanzibar'ın toprak kaynaklarının korunması ve yönetimi için politika oluşturmalarında ayrıca güncel politikalarında yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of climate change is very crucial in today's world as far as the sustainability of our planet is concerned. We have been witnessing unexpected rapid and erratic changes of our planet's climate over the past few decades. This is also coupled with the occurrence of extreme weather conditions throughout the world as a result of these changes. Our planet Earth has also witnessed major floods, droughts and a steep climb in global temperatures. Social factors, such as increasing population growth and rapid urbanization and industrialization have contributed to an increased pressure on land resources and the environment worldwide. Unprecedented deforestation and land degradation have been taking place from savannah grasslands to the deep rainforests, and the oil-rich desserts to the megacities. The change in our climate, with the help of contributing social factors, has exacerbated the pressure that our land resources have been facing. The aim of this thesis is to investigate the effects of climate change and changes in land covers for sustainable management of land in Zanzibar Islands using remote sensing techniques and Geographic Information Systems (GIS). With the help of remotely sensed data from satellite systems and locally gathered metrological data, a relationship between land cover changes and climate change in Zanzibar. The study is deemed to be useful in providing a way for planners and researchers to formulate policies and current policy adaptation in preservation and management of land resources in Zanzibar.