Analysis of climate change effects on urban drainage in Izmir
İzmir de iklim değişikliğinin kentsel drenaj üzerindeki etkilerinin analizi
- Tez No: 698720
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN FISTIKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik–Hidroloji ve Su Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
The frequency and intensity of extreme rainfall increased in the past century in several areas due to climate change. These increases threat stormwater infrastructure systems. Intensity-Duration-Frequency (IDF) Curves are commonly used for the design and management of urban infrastructure. The currently employed IDF curves are designed mainly based on the stationary assumption, which assumes the extreme rainfall characteristics (statistically) are invariant over time. Climate change is anticipated to alter the local climate conditions. Meaning that the statistical properties of rainfall cannot be considered as a stationary assumption. Consequently, it is crucial to update the IDF curves by considering possible changes in climate. IDF curves can be updated based on Global Climate Models (GCMs). Despite the progress in GCMs, the resolutions of GCMs outputs are too coarse to directly evaluate future changes at a local scale. Therefore, downscaling of GCMs outputs to the desired resolutions are required. This study aims to develop a new methodology that combined statistical downscaling, bias correction, and disaggregation of rainfall to update IDF curves based on GCMs under future projections.
Özet (Çeviri)
İklim değişikliği nedeniyle aşırı yağışların sıklığı ve yoğunluğu geçtiğimiz yüzyılda birçok bölgede artmıştır. Bu aşırı yağış yağmursuyu altyapı sistemlerinindeki baskıyı artırmaktadır. IDF eğrileri, kentsel altyapının tasarımı ve yönetimi için yaygın olarak kullanılmaktadır. Halihazırda kullanılan IDF eğrileri, esas olarak aşırı yağış özelliklerinin (istatistiksel olarak) zamanla değişmez olduğunu varsayan durağanlık varsayımına dayalı olarak tasarlanmıştır. İklim değişikliğinin yerel iklim koşullarını değiştirmesi beklenmektedir. Yani yağışın istatistiksel özellikleri durağan bir varsayım olarak kabul edilemez. Sonuç olarak, iklimdeki olası değişiklikleri dikkate alarak IDF eğrilerini güncellemek çok önemlidir. IDF eğrileri, Küresel İklim Modellerine (GCM'ler) dayalı olarak güncellenebilir. GCM modellerindeki ilerlemeye rağmen, GCM çıktılarının çözünürlükleri, yerel ölçekte gelecekteki değişiklikleri doğrudan değerlendirmek için çok kaba kalmaktadır. Bu nedenle, GCM çıktılarının istenen çözünürlüklere indirgenmesi gerekmektedir. Bu çalışma, gelecekteki iklim projeksiyonları altında GCM sonuçlarına dayalı IDF eğrilerini güncellemek için istatistiksel olarak ölçek indirgemeyi, taraflılık düzeltmesini ve yağışın zaman dağılımını dikkate alan yeni bir metodoloji geliştirmeyi amaçlamaktadır.