İşgörenlerin örgütsel adalet algısının iş tatmini ve performans üzerine etkisi: Güneydoğu Anadolu Bölgesi gıda sektörü örneği
- Tez No: 451362
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİD KINGIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu araştırma örgütsel adalet algısının, iş tatmini ve performansla ilişkisini ayrıca, iş tatmini ile performans arasında anlamlı bir ilişkinin varlığını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde organize sanayi bölgelerindeki gıda sektöründe faaliyette bulunan firma işgörenlerinin örgütsel adalet algısını ölçmenin yanı sıra, işgörenlerin iş tatmini ve performans düzeylerini de ölçmek ve belirlemek araştırmanın bir diğer amacıdır. Araştırma aynı zamanda örgütsel adalet algısı, iş tatmini ve performansla ilgili daha önce yapılmış bilimsel çalışmaların teorik boyutlarını da ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada, bilimsel araştırma yöntemlerinden literatür taraması ile birlikte, örneklemi oluşturan Güneydoğu Anadolu Bölgesi organize sanayi bölgesi gıda sektöründe faaliyette bulunan firma işgörenlerine yönelik alan araştırması yapılmıştır. Yapılan alan araştırması sonucunda elde edilen veriler üzerinde, regresyon, korelasyon analizleri ve“Yapısal Eşitlik Modeli”ile de doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Bunun yanı sıra hipotezlerde ortaya atılan farklılıkların tespiti için t-Testi ve ANOVA analizleri yapılmıştır. Yapısal Eşitlik Modeli ile regresyon ve korelasyon analizlerinde AMOS 18.0 programı kullanılmıştır. ANOVA ve t-Testi analizleri için SPSS 18.0 analiz programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgulara göre, örneklemi oluşturan işgörenlerin örgütsel adalet algılarının, onların iş tatmini düzeyi ve performanslarını önemli derecede etkilediğini nitelendirebilecek yeterli bulgulara ulaşılmıştır. Yapısal eşitlik modeli ile yapılan örgütsel adalet algısının, iş tatmini ve performans ile ilişkisine yönelik analiz sonucunda anlamlı bulgular elde edilmiştir. Bu bulgulara göre örgütsel adalet algısı ile iş tatmini ve performans arasında, ayrıca iş tatmini ve performans arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Buna göre örgütsel adalet algısının, işgörenlerin iş tatmini seviyesi ile performans seviyelerinin yükselmesinde etkili bir varlığı olduğu sonucundan söz edilebilir. Araştırma sonucunda elde edilen bulguların, teorik kısım da ortaya atılan hipotezleri destekler nitelikte olduğunu göstermektedir. Ayrıca elde edilen sonuçlar konuyla ilgili, daha önce yapılan benzer nitelikteki diğer araştırma sonuçlarıyla da paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was done with the aim of finding out the correlation between the perceptions of organizational justice and job satisfaction and performance as well as to understand if there is a significant correlation between job satisfaction and performance. For this reason, to determine the perceptions of organizational justice of employees working in the food sector in the organized industrial zone of Southeastern Anatolia and the job satisfaction of these employees and their performance levels have been the other objectives of this study. The study also has the purpose of putting forward the theoretical dimensions of the scientific studies carried out so far about the perceptions of organizational justice, job satisfaction and performance. Besides literature review, field research, among from the research methods, was done for employees of the firms operating in the food sector in the organized industrial zone of Southeastern Anatolia which formed the sampling for the study. Regression, correlation and confirmatory factor analyses with“Structural Equation Modeling”were made on the data obtained from the field research. Along with this, T-test and ANOVA analyses were made to detect the differences put forward in the hypotheses. AMOS 18.0 software was utilized in the analyses of Structural Equation Modeling as well as in the regression and correlation analyses. SPSS 18.0 analysis programme was used for the analyses of ANOVA and t-Test. From the findings of the survey results, it was found out that there is ample evidence for that the perceptions of organizational justice of employees who form the sample have a significant affect on their levels of job satisfaction and performance. Significant findings have been obtained in terms of the correlation between the perceptions of organizational justice and job satisfaction and performance in the results of the analyses carried out with Structural Equation Modeling. According to these findings, it was determined that there is a positive and significant correlation between perceptions of organizational justice and job satisfaction and performance as well as between job satisfaction and performance. Accordingly, it can be evaluated that the perceptions of organizational justice can be effective on the levels of the job satisfaction and performance. The findings obtained from the results of the study are supportive of the hypotheses put forward in the theoretical section. Moreover, the findings of this study are in accordance with the results of the relevant researches previously carried out.