Yönetici, öğretmen ve velilerin 4+4+4 eğitim sistemi ile ilgili görüşlerinin belirlenmesi (İstanbul / Bağcılar örneği)
To determine the opinions of princials, teachers, and parents regarding to educational system of 4+4+4 (example of Istanbul / Bagcilar)
- Tez No: 451378
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışmasında, yönetici, öğretmen ve velilerin yeni eğitim sistemi hakkındaki görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada,“Yönetici, öğretmen ve velilerin 4+4+4 eğitim sistemi ile ilgili görüşleri nelerdir?”sorusuna yanıt aranmıştır. Bu doğrultuda onların fikirlerini ortaya koyacak anket sorularına yer verilmiş olup sonuçları incelenmiştir. Betimsel bir durum saptaması niteliğindeki bu araştırma, İstanbul ili Bağcılar ilçesinde 2013-2014 eğitim-öğretim yılında 54 okulda gerçekleştirilmiş olup bu okullar ilkokul, ortaokul, imam hatip okulları ve özel okullardan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yönetici, öğretmen ve veli anketleri kullanılmıştır. Araştırma verileri, yönetici, öğretmen ve velilerin anketlere verdiği yanıtlar doğrultusunda oluşturulmuştur. Araştırmada 'Kişisel Bilgiler' kısmı ve 4+4+4 eğitim sistemi değişikliklerinin bazı boyutlarını içeren 6 anket ölçeği yer almaktadır. Kullanılan anketler 6 kısımdan oluşmaktadır. Bunlar şöyledir: 1. sınıf öğretmen anketi, 1. sınıf veli anketi, 5. sınıf öğretmen anketi, 5. sınıf veli anketi, ilkokul yönetici anketi, ortaokul yönetici anketi. Anket dönütleri olarak 225 kişi 1. sınıf öğretmenleri, 798 kişi 1. sınıf velileri, 317 kişi 5. sınıf öğretmenleri, 711 kişi 5. sınıf velileri, 66 kişi ilkokul yöneticileri ve 62 kişi ortaokul yöneticileri sonuçları hesaplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi ankete katılan kişilerin verdiği yanıtlar doğrultusunda hesaplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi normal dağılım göstermediği için parametrik olmayan istatistiksel analizlerden yararlanılmıştır. Ölçeklerin geçerliliği doğrulayıcı faktör analizi ile güvenirliği Cronbach alfa ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to determine the opinions of principals, teachers, and parents regarding to educational system in Turkey. In this study, the responses of principals, teachers, and parents have been investigated for the following question:“What is your opinion of new educational system of 4+4+4? ”To achieve this goal, a survey was carried out, and the results of the survey were presented. As a descriptive study, this survey has been collected in variety of 54 schools, from the range of primary schools to high schools (including public and private schools) in city of Istanbul, Bagcilar District. In the study, principals' survey, teachers, and parents, prepared by the researcher, have been used to collect the data. The data that was used this study were collected by the responses of principals, teachers, and parents for the surveys. The study includes 6 survey measurements that comprise personal information and the changes in new educational system. These measurements are as follows: 1stgradeteacher, 1stgradeparent's, 5th Grade teacher, 5thgradeparent, primary school principal and middle school principal survey. The number of attendees of each survey are: 225 of 1stgradeteachers, 798 of 1stgradeparents, 317 of 5thgradeteachers, 711 of 5thgradeparents, 66 of primary school principals, and 62 of middle school principals. The analysis of the survey data has been done based on the responses of the attendees. Since the distribution of the data is not normally distributed, nonparametric statistical analysis is preferred. The validation and reliability of the measures have been calculated by“confirmatory factor analysis”and " Cronbach alpha'' methods, respectively.