A comparative analysis of employee and organization perspectives on 'bring your own device' policies
Kendi cihazını getir' politikasına organizasyon ve çalışanların bakış açısının karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 451387
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZGÜR DÖĞERLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çalışanların iş için kendi mobil cihazlarını kullanmasına ve şirket ağına bağlanmasına müsaade eden BYOD, birçok kurumda gittikçe daha popüler hale gelmektedir. Şirketler maliyet tasarrufuyla birlikte çalışanların verimliliğinin ve üretkenliğinin artmasını isterken çalışanlar da kendilerini daha rahat hissettikleri ve iletişimi kolaylaştırdığı için kendi cihazlarını işte kullanmayı tercih ediyorlar. BYOD, şirketler ve çalışanlar için birtakım avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Organizasyonlar, BYOD'un kendi sistemi ve iş çevresi üzerindeki bütün etkilerini düşünmelidirler. BYOD çok cazip görünse de şirketler ve çalışanların farklı ve çeşitli yönlerden güvenlik endişeleri bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, şirketlerin ve çalışanların BYOD hakkındaki görüşünü (perspektifini) araştırmaktır. Bu çalışmada, araştırma modeli geliştirmek amacıyla ilgili literatür gözden geçirilmiştir. Araştırmanın deneysel bölümü iki kısımdan oluşmaktadır: nitel ve nicel. Yöneticilerin görüşü bir dizi mülakatla belirlendi ve sonra da bulgular analiz edildi. Nitel bölümünde araştırma modeli temel alınarak anket geliştirilmiştir. 12 farklı röportaj ve 93 katılımcı analizde kullanılmıştır. Kurulumlar ve çalışanlar BYOD'un birçok yönden faydaya sahip olduğuna inanırken, gizlilik ve güvenlik gibi unsurların göz ardı edilmemesi gerektiği fikrini savundukları da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Bring Your Own Device (BYOD), which allows employees to use their own mobile devices for work and connect to the corporate network, has getting more popular in many enterprises. Companies want to increase the efficiency and productivity of employees with decreasing the cost while employees prefer to use their own device in the work because they feel more comfortable and it eases the communication. BYOD has some advantages and disadvantages for both companies and employees. Organizations should think all of the effects of BYOD on their system and working environment. Although BYOD seems very attractive, companies and employees have some security concerns in different and various ways. The aim of this study is to explore employee and organization perspectives about BYOD. In this study, literature has been reviewed in order to develop a research model. Empirical part of the research has two parts: Qualitative and Quantitative. Manager's opinions were determined through a series of interviews and then the findings were analyzed. In qualitative part, a questionnaire has been developed based on the research model. 12 different interviews and 93 respondents were used in the analysis. It has been found that while organizations and employees believe BYOD having benefits in many ways, they also support the idea that security and privacy issues should not be ignored.