Patterns of contemporary Russo-Syrian relations: A realist interpretation from the Moscow perspective
Rusya-Suriye ilişkilerinin döngüsel evrimi: Moskova perspektifinden gerçekçi bir yorum
  1. Tez No: 451386
  2. Yazar: EMRE TUNÇ SAKAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASIM KARAÖMERLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu tezin esas amacı, Rusya-Suriye ilişkilerinin geçmişten günümüze evrimine ve yakın geleceğine realizmin (gerçekçilik) sunduğu kuramsal pencereden ışık tutmaktır. Bu çerçevede, bilhassa uluslararası ilişkiler camiası nazarında modası geçtiği kabul edilerek ekseriyetle bir kenara itilen gerçekçi yaklaşımın ilke ve öğretilerinden ana hatlarıyla faydalanılmaktadır. Bir yandan İkinci Dünya Savaşı'nın bitiminden günümüze değin Rusya-Suriye ilişkilerinin gelişimine yön veren hâkim eğilimler, pratik gereklilikler, müşterek çıkarlar ve paylaşılan tehdit algıları saptanırken; diğer yandan da ikili ilişkilerin tezahür ettiği bölgesel ve küresel konjonktürdeki dönemsel dalgalanmalara, incelenen her bir dönemin jeopolitik değişkenleri arasındaki karmaşık etkileşim de hesaba katılarak tatmin edici ve tutarlı bir açıklama getirilmeye çalışılmaktadır. Bunu yaparken Moskova'nın Genişletilmiş Orta Doğu coğrafyasına yönelik uzun dönemli stratejilerini tayin eden birtakım etmen ve kanaatlere özel önem atfedilmektedir. Zira Suriye içerisinde ve çevresinde cereyan eden amansız vekalet savaşının zaman içerisinde jeopolitik bir girdaba dönüşerek başta Esad rejiminin kendisi olmak üzere ortaya çıkan keşmekeşte dahli olan tüm aktörler açısından yarattığı had safhada yıkıcı akıbet; gelinen aşama itibarıyla süratli ve kalıcı bir çözüme duyulan ihtiyacı hiç olmadığı kadar şiddetli hale getirmiştir. Ne var ki pratikte uygulanabilir bir çarede karar kılınabilmesi için, öncelikle karşı karşıya bulunulan soruna soğukkanlı ve akılcı bir teşhis konulması icap etmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this thesis is to shed light on the past, present, and near future of Russian-Syrian relations from a broadly realist perspective, the particular variants of which had been labeled as“old-fashioned”and therefore swept aside without a second thought until recently for their perceived inability to offer a reliable account of contemporary international relations. While trying to reveal the persistent trends, practical necessities, mutual interests, and shared threats underlying the historical evolution of this key bilateral relationship from 1945 till date; the following chapters further explore major fluctuations in the larger international context and the complex interplay between the geopolitical variables of each successive phase under scrutiny. Within this framework, particular attention is paid to the lasting – and apparently, still highly determinative – influence of certain considerations in shaping Russian strategies towards the Greater Middle East. The main reason for this is to bring a convincing answer to widespread questions as to the dynamics behind the transformation of the ongoing Syrian crisis into a geopolitical black hole with utterly destructive repercussions for all parties involved, particularly Syria itself and those countries that lie in its immediate neighborhood. Such an academic inquiry is deemed essential at this stage in time, for the Syrian imbroglio is yet to be resolved. Whereas one needs to diagnose the disease accurately, in as rational a manner as possible, before searching for practical ways to cure it.