An investigation of the change in the severe material deprivation rate of Turkey
Türkiye'nin maddi yoksunluk oranındaki değişiminin incelenmesi
- Tez No: 451389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR BURÇAY ERUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Eylül 2014'te Türkiye İstatistik Kurumu, 2013 yılı Gelir ve Yaşam Koşulları Anketi sonuçlarını açıkladı. Ankete göre, ciddi finansal sıkıntıyla karşı karşıya olan nüfusun oranı olarak tanımlanan ve belirlenmiş 9 maddeden en az 4 tanesini karşılayamama ya da mahrum olma durumunu tanımlayan“maddi yoksunluk”oranı 2012'de% 59.2 iken 2013 için% 49.7 olarak hesaplandı. Bu rakamlar, 18 Eylül 2015 tarihinde yapılmış olan yeni bir duyuru için tekrar hesaplanarak 2012 için 55% , 2013 için 42.8% ve 2014 için 29.4% olarak düzeltildi. Maddi yoksunluk oranının ciddi oranda azaltıldığına dair yapılan açıklamanın ardından, anketin 4 sorusunda bazı değişiklikler yapılmış olduğu açıklandı. Bu çalışma, maddi yoksunluk oranındaki düşüşün, değişen anket sorularından kaynaklanıp kaynaklanmadığını ve anketteki değişikliğin hangi demografik grupların maddi yoksunluk durumunu değiştirip değiştirmediğini araştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
On September 2014, Turkish Statistical Institute has announced the results of the Income and Living Conditions Survey for 2013. According to the survey the severe material deprivation rate, which is defined as the percentage of population with an enforced lack of at least four out of nine material deprivation items in the economic strain and durables dimension, was calculated as 49.7% for 2013 whereas it was 59.2% for 2012. These numbers have been recalculated for the announcement made on 18 September 2015 and were updated to fall from 55% in 2012 to 42.8% in 2013 and to 29.4% in 2014. Following the announcement indicating a severe drop in the severe material deprivation rate, it was noted that 4 questions of the survey have been slightly changed. This study aims to find out if the drop in the severe material deprivation rate has its roots in the changed questionnaire as well as finding out if the change in the questionnaire has changed the material deprivation status of certain demographic groups.