Klinik ve hemodinamik stabil yenidoğanlarda erken yenidoğan döneminde perfüzyon indeksi referans değerlerinin ve değişkenliğinin belirlenmesi
- Tez No: 451410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ZENCİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Puls oksimetredeki fotoelektrik pletismografik sinyallerden elde edilen perfüzyon indeksi (Pİ), periferik perfüzyonu değerlendirmede kolay ve non-invaziv bir tekniktir. Çalışmamızda yaşamın ilk 5 günü içindeki klinik ve hemodinamik olarak stabil yenidoğan bebeklerde periferik Pİ referans değerlerinin ve Pİ değişkenliğinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Yeni kuşak puls oksimetre [MASIMO Rad 7 Oximeter (Masimo Corp., Irvine, CA, USA)] ile toplam 241 yenidoğan bebekten yaşamın 6. saati, 1., 2., 3. ve 5. günlerinde pre (sağ el) - postduktal (ayak) perfüzyon indeksi değerleri kayıt edildi. İstatistiksel analiz için SPSS for Windows programı 15.0 versiyonu (SPSS Inc. Chicago, Illinois, USA) kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 241 yenidoğan bebek [196 (%81.3) term, 45 (%18.7) preterm] alındı. Tüm olguların ortalama gebelik yaşı 38.4 ± 2.0 hafta, doğum ağırlıkları 3204 ± 566 gr idi. Preterm bebeklerde ortalama gebelik yaşı 35.2 ± 1.58 hafta, doğum ağırlığı 2498 ± 591 gr bulundu. Tüm olguların sağ el Pİ ortanca (ÇAG) değerleri 6. saatte 1.34 (0.97-1.95) ve 5. günde 1.36 (1.01-1.79); ayak Pİ ortanca (ÇAG)] değerleri 6. saatte 0.90 (0.65-1.24), 5. günde 0.88 (0.60-1.17) idi. Term bebeklerin sağ el Pİ ortanca (ÇAG) değerleri 6. saatte 1.40 (1.04-1.99), 5. günde 1.40 (1.05-1.84); ayak Pİ ortanca (ÇAG) değerleri 6. saatte 0.94 (0.70-1.28), 5. günde 0.61 (0.88-1.18) idi. Pretermlerin sağ el Pİ ortanca (ÇAG) değerleri 6. saatte 1.02 (0.82-1.56), 5. günde 1.20 (0.92-1.63); ayak Pİ ortanca (ÇAG) değerleri 6. saatte 0.71(0.46-0.96), 5. günde 0.83 (0.56-1.16) idi.
Özet (Çeviri)
Objective: The perfusion index (PI), derived from photoelectric pletismografic signals of the pulse oximeter, is an easy and non-invasive technique for the assessment of peripheral perfusion. The aim of this study was to determine the peripheral PI reference values and PI variability of clinically and hemodynamically stable newborns during the first five days. Material and method: Pre (right hand) and postductal (foot) perfusion index values were recorded on the sixth hour and first, second, third and fifth days of life in 241 newborns by using new generation pulse oximeter [MASIMO Rad 7 Oximeter (Masimo Corp., Irvine, CA, USA)]. Statistical analyses were performed using the SPSS for windows version 15.0 pocket program (SPSS Inc. Chicago, Illinois, USA). Results: The study was consist of 241 newborns [196 (81.3 %) term, 45 (18.7 %) pre-term]. The average gestation age of all newborns was 38.4 ± 2.0 weeks and birth weight was 3204 ± 566 g. Among the preterm newborns, the mean gestational age was 35.2 ± 1.58 weeks and mean birth weight was 2498 ± 591 g. Right hand PI median (interquartile range, IQR) values of all newborns were 1.34 (0.97-1.95) on the sixth hour and 1.36 (1.01-1.79) on the fifth day; foot PI [median (IQR)] values were 0.90 (0.65-1.24) on the sixth hour and 0.88 (0.60-1.17) on the fifth day. Right hand PI [median (IQR)] values of term newborns were 1.40 (1.04-1.99) on the sixth hour and 1.40 (1.05-1.84) on the fifth day; foot PI [median (IQR)] values were 0.94 (0.70-1.28) on the sixth hour and 0.61 (0.88-1.18) on the fifth day. Right hand PI [median (IQR)] values of pre-term newborns were 1.02 (0.82-1.56) on the sixth hour and 1.20 (0.92-1.63) on the fifth day; foot PI [median (IQR)] values were 0.71 (0.46-0.96) on the sixth hour and 0.83 (0.56-1.16) on the fifth day. According to the analysis of the repeated measurements of term and preterm groups within the first five days, the PI values of right hand (p=0.49) and foot (p=0.71) did not vary.