Financialization and morality: Indebtedness under a new regime of 'need' in Turkey
Finansallaşma ve ahlak: Yeni bir ihtiyaç rejimi altında Türkiye'de borçlanma
- Tez No: 451411
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEREN ÖZSELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tezde Türkiye'de 2000'lerde tüketici kredilerinin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte hız kazanan ve yoğunlaşan hane halkı borçlanmasının artışı ve bu süreci destekleyen ve eşlik eden ahlaki söylemler tartışılıyor. AKP döneminde devlet tarafından kredi mekanizmasının bir çeşit ekonomik geçim kaynağı olarak teşvik edilmesiyle birlikte, Türkiye tarihinde ilk kez hane halkı borçlanması sorunuyla yüz yüze kaldı. Devletin modern finansa karşı aldığı yeni tavra paralel şekilde, finansa ve özellikle de kredi kullanımına ilişkin ahlaki normlar da bu finansallaşma sürecinde ihtiyaç kavramının stratejik kullanımı sayesinde yeniden tanımlanabildi. Ben bu tezde, bir yandan kredi mekanizmasının teşvik edilmesi sürecinde devlet ve finansal piyasalar arasındaki ortaklığı inceliyorum, bir yandan da ihtiyaç kavramında saklı olan söylemsel yatırımı açığa çıkarmaya çalışıyorum. Bu nedenle, öncelikle AKP'nin 2002'de yayınladığı ekonomik kalkınma projesini inceleyerek devletin sosyal politikalarındaki ve finansal kalkınmaya dair aldığı tutumdaki değişimlere odaklanıyorum. İkinci olarak, kredi mekanizmasının ve İslam'daki faiz yasağının Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, bireylerin ekonomik refahı ve ihtiyaçları çerçevesinde yeniden formüle edilmesini inceliyorum. Son olarak, bir internet tartışma forumundan aldığım kredi üzerine olan tartışmaları sistematik olarak analiz ederek“ihtiyaç”kavramının öznel açıdan nasıl algılandığını inceliyorum. Bu tezde, Türkiye ekonomisinin finansallaşması sürecinde ihtiyaç kavramının stratejik bir şekilde kullanılmasıyla, kredi mekanizmasına dair dini kaygıları hasır altı edebilen, temel olarak ekonomik ihtiyaçların can alıcılığına ve aileye gönderme yapan yeni bir ahlaki söylemin ortaya çıktığı ve bunun da toplumsal açıdan modern finansal araçlarla sorunsuz bir karşılaşmaya olanak sağladığı iddia ediliyor.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the overgrowth of household indebtedness, which has gained enormous speed and intensity through the rapid introduction of consumer credits in 2000s in Turkey, and the moral discourses that promote and accompany this encounter. Through the promotion of credit mechanism as a way of economic self-sustenance by the state, Turkey has been hauled into the problem of household indebtedness for the first time under the AKP government. In line with a redefinition of the engagement with modern finance, the moral norms against finance and especially the use of credit have been reformulated by the strategic utilization of the notion of need in the financialization process. In this thesis, I am concerned with both the collaboration between the state and financial markets in relation to the promotion and practical application of the credit mechanism as well as the discursive investments buried in the concept of need. Therefore, first, I focus on the shifts in the social policy regime and in the attitude towards financial development by studying AKP's economic development project publicized in 2002. Second, I discuss the reformulation of the credit mechanism and the Islamic ban on interest by the Directorate of Religious Affairs in light of the current concerns of economic well-being and needs of subjects. Lastly, I systematically analyze the personal narrations about the credit mechanism from specific web forums that I had public access in order to explain how the concept of 'need' is articulated in a subjective manner. I argue that with the strategic utilization of the notion of need in the financialization process of the Turkish economy, there has emerged a new moral discourse that mainly refers to the urgency of economic needs and family structure, and paves the way for a harmonious encounter with modern financial instruments, which even bypasses the religious anxieties around the use of credits.