Nasreddin Hoca fıkralarında çocuk gerçekliği
Children's realism in Nasreddin Hoca's jokes
- Tez No: 451428
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu çalışmada Nasreddin Hoca fıkralarının çocuk gerçekliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Pertev Naili Boratav'ın“Nasreddin Hoca”adlı yapıtında yer alan 594 fıkra araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminde ise bu yapıtta yer alan Nasrettin Hoca fıkrarlarından basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen 95 fıkra yer almıştır. Seçilen fıkralar, günümüz Türkçesine çevrilerek tarama yöntemi ile çeşitli ilkeler doğrultusunda incelenmiştir. Fıkralar konu, izlek, dil ve anlatım, çevre, kahraman, ileti ve çocuk gerçekliği ilkeleri açısından değerlendirilmiştir. Fıkralarda çevre ve kahraman özellikleri yer almadığı için bu özelliklere ilişkin değerlendirme yapılamamıştır. Değerlendirmeler sonucunda Nasreddin Hoca fıkralarının tamamının çocuk gerçekliğine uygun olduğu belirlenmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, detecting children's realism in Nasreddin Hoca's jokes is intended. 594 jokes in Pertev Naili Boratav's work with the title 'Nasreddin Hoca' make up the frame of this study. 95 jokes which have been simply and randomly chosen have taken place in the exemplification of the study. The determined jokes have been analysed in accordance with some specific principles upon being translated into modern Turkish by the help of dictionaries. Jokes have been analysed in terms of subject, themes, language, narrative, environment, hero, message and child realism. As there are no features of heroes and environment in jokes, no evaluation related to these features could be made. As a result of the evaluation, it has been concluded that Nasreddin Hoca's jokes are conformable to child realism. With regards to these findings some suggestions have been made.