Deneysel sıçan kornea neovaskülarizasyonu modelinde dovitinib ve bevacizumabın neovaskülarizasyon azaltıcı etkilerinin karşılaştırılması
Comparison decreasing effects of dovitinib and bevacizumab on neovascularization in an experi̇mental rat corneal neovascularization model
  1. Tez No: 451433
  2. Yazar: BERNA ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ILGAZ YALVAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Kornea neovaskülarizasyonu tedavisinde bevacizumab ve dovitinibin neovaskülarizasyon azaltıcı etkilerinin karşılaştırılması Gereç ve Yöntem: Ağırlığı 180-250 gram arasında değişen 39 adet erişkin dişi Sprague-Dawley sıçanlar denek olarak kullanıldı. Tüm sıçanların sağ gözlerine gümüş nitrat ile kimyasal koterizasyon uygulanarak kornea neovaskülarizasyonu modeli oluşturuldu. Kimyasal koterizasyon sonrası tüm sıçanlar randomize olarak 5 gruba ayrıldı. Grup 1'e hiçbir kimyasal madde uygulanmadı. Grup 2'ye dimetilsülfoksit, Grup 3'e 5 mg/ml bevacizumab, Grup 4'e 5 mg/ml dovitinib, Grup 5'e mg/ml bevacizumab+ 5 mg/ml dovitinib günde 2 defa 14 gün boyunca topikal olarak uygulandı. On dördüncü günde, biyomikroskopik muayeneleri yapıldı ve ön segment fotoğrafları çekildi. Bilgisayar görüntü analizi programı ile ön segment fotoğraflarındaki neovaskülarizasyonlu kornea alanı, kornea total alanının yüzdesel değeri olarak hesaplandı. Histopatolojik incelemeler için kornea kesitleri hematoksilen eozin ile boyandı.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the inhibitory effects of dovitinib and bevacizumab for treatment of corneal neovascularization. Material and Methods: Thirty nine adult female Sprague -Dawley rats weighing 180-250 g were used. Corneal neovascularization was induced by silver nitrate in the right eyes of each rat. After chemical burn, the animals were randomized into five groups. Group 1 did not recevie any chemical substance. Group 2 received dimethyl sulfoxide, Group 3 received bevacizumab 5 mg/ml, Group 4 received dovitinib 5 mg/ml, Group 5 received bevacizumab 5 mg/ml + dovitinib 5 mg/ml topically administered twice in a day for 14 days. On the 14th day, slit-lamp examination was performed and anterior segment photographs were taken. The corneal neovascular area was measured on photographs as the percentage of the cornea's total area using computer-imaging analysis. Corneal sections were stained with hematoxylin and eosin for histopathological examination.