Korneal neovaskülarizasyonda mikro-RNA'ların rolü ve VGF ile ilişkisi
The Role of Micro RNA in Corneal Neovascularization and Its Relation to VEGF
- Tez No: 523493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ÇAKMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Korneal Neovaskülarizasyonda Mikro-RNA'ların Rolü ve VEGF ile İlişkisi Amaç: Bu çalışmadaki amacımız, korneal neovaskülarizasyonda(KNV) Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü(VEGF) ilişkili miRNA düzeyindeki değişikliklerin araştırılarak; korneal neovaskülarizasyon oluşum sürecinin aydınlatılması, sonraki yapılacak deneysel, klinik çalışmalara ve ilaç tedavilerine zemin hazırlanmasının sağlanmasıdır. Yöntem: On iki adet Wistar-Albino cinsi erkek sıçan randomize olarak altışarlı iki gruba ayrılmış ve her bir sıçanın iki korneası da kullanılmıştır. Bütün gruplarda KNV gümüş nitrat çubuklar ile oluşturulmuştur. Çalışma sonunda sıçanlar eterli anestezi altında servikal dislokasyonla sakrifiye edilerek korneaları çıkarılmıştır. Kornealarda VEGF ve miRNA ekspresyon düzeylerine bakmak için qRT-PCR Array ve qRT-PCR metodları kullanılmıştır. Data analiz web bazlı olarak PCR Array data software kullanılarak yapılmıştır (http://www.sabiosciences.com/pcrarraydataanalysis.php). Bulgular: Korneal neovaskülarizasyon oluşturulan ratların korneaları ile kontrol ratlarının korneal örnekleri karşılaştırıldığında, VEGF düzeylerinde; Fold-regulation değeri >2 olarak istatiksel anlamlı bir fark gözlemlendi (p0.05). miRNA PCR Array bulgularında her iki grupta under ve over ekspresyon verilerine göre; 9 gende Fold-regulation degeri 2 olarak istatiksel anlamlı fark saptandı (p0.05). Korneal neovaskülarizasyon oluşturulan rat korneaları ile kontrol grubu ratlarının korneal örnekleri karşılaştırıldığında mo-miR-21_2, mo-miR-126_1 ve mo-miR-150_1 genlerinin istatiksel düzeyde anlamli over ekspresyonu (Fold-regulation değeri >2) saptandı (sırasıyla p= 0.002443, p= 0.030146, p= 0.000348). Aynı karşılaştırmada mo-miR-184_1 geninin Fold-regulation degeri
Özet (Çeviri)
The Role of MicroRNAs in Corneal Neovascularization and Its Relation to VEGF Objective: Our aim in this study was to investigate changes in vascular endothelial growth factor(VEGF) associated miRNA levels during corneal neovascularization(CNV); to elucidate the process of corneal neovascularization, to prepare the ground for future experimental, clinical studies and drug treatments. Method: Twelve Wistar-Albino male rats were randomly divided into two consecutive groups and two corneas of each rat were used. In all groups, CNV was formed with silver nitrate bars. At the end of the study, the rats were sacrificed by cervical dislocation under anesthesia with ether to remove the cornea. qRT-PCR Array and qRT-PCR methods were used to look at VEGF and miRNA expression levels in corneas. Data analysis was done using web array based on PCR Array data software (http://www.sabiosciences.com/pcrarraydataanalysis.php). Findings: When corneal specimens of control rats were compared between corneal neovascularized rats and VEGF levels quantitatively measured by qRT-PCR, statistically significant difference was observed between Fold-regulation value >2 (p 2 (p 2) of mo-miR-21_2, mo-miR-126_1 and mo-miR-150_1 genes were detected (Respectively p = 0.002443, p = 0.030146, p = 0.000348). The identical comparison, a statistically significant under expression of Fold-regulation value