Meziyal temporal skleroz hastalarında iktal eeg ve semiyoloji bulgularının epilepsi cerrahisi sonrası prognoz üzerine etkileri
The prognosti̇c value of ictal eeg and semiological findings in patients with mesial temporal sclerosis after epilepsy surgery
  1. Tez No: 451440
  2. Yazar: ÖZLEM ERANIL TERİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN AKTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET MEZİYAL TEMPORAL SKLEROZ HASTALARINDA İKTAL EEG VE SEMİYOLOJİ BULGULARININ EPİLEPSİ CERRAHİSİ SONRASI PROGNOZ ÜZERİNE ETKİLERİ Amaç: Opere olmuş meziyal temporal skleroza (MTS) bağlı temporal lob epilepsisi (TLE) nedeniyle opere olmuş hastalarda yüzeyel (saçlı deriden kayıtlanan) video-EEG incelemesi ile saptanmış nöbetlerin elektrofizyolojik ve semiyolojik özelliklerinin değerlendirilmesi ve postoperatif (postop) prognoz ile ilişkilerinin belirlenmesi amaçlandı. Yöntem: 2005-2014 yılları arasında opere edilmiş, histopatolojik bulguları MTS ile uyumlu TLE'li 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Nöbetler ile hastalar elektrofizyolojik ve semiyolojik özelliklerine göre sınıflandı. Ortalama takip süresi 69,4± 32,69 ay (1-9 yıl) idi. Cerrahi sonrası prognostik değerlendirme, Engel sınıflamasına göre yapıldı. Bulgular: Ritmik teta aktivitesi (RTA) hem başlangıç paterni hem de geç gözlenen paternler arasında en sık görülen iktal patern tipi olarak belirlendi (%63,2 ve %36,8). Olağan dışı yayılım paternlerinin olmaması, RTA paterni, unilateral iktal lateralizasyon, iktal terminasyon ve postiktal yavaşlamanın MR bulguları ile aynı tarafta olması iyi prognozla ilişkiliydi. Elektrografik parametreler arasında cerrahi taraf ile uyum karşılaştırmasında en yüksek ilişki yavaşlama ve cerrahi taraf arasında saptandı. Lateralizan semiyolojik bulgular arasında en sık görülenler distonik el, unilateral otomatizma ve postiktal burun silme olarak belirlendi. Lateralizan semiyolojik bulgular ile cerrahi taraf uyumu ilişki düzeyi elektrografik parametrelerden düşük düzeyde bulundu. Elektrografik bulgular ile semiyoloji parametrelerinin birbirleri ile uyumlarını karşılaştırdığımızda aynı tarafı lokalize etme oranı en yüksek olan parametre çifti iktal EEG ile terminasyon olarak belirlendi. Nörogörüntüleme tetkikleri, nöropsikolojik test ve iktal EEG ile semiyoloji parametrelerinin uyum karşılaştırmalarında ise en yüksek ilişkinin MR ile iktal EEG arasında olduğu belirlendi. Sonuçlar: MTS hastalarının yüzeyel EEG'de iktal patern tipi, iktal terminasyon ve postiktal yavaşlamanın lateralizasyonu cerrahi sonrası prognoz konusunda önemli bilgiler sağlamaktadır. Doğru cerrahi tarafın belirlenmesinde en etkin elektrografik ve semiyolojik parametre postiktal yavaşlama, aynı tarafı lokalize etme uyumunda ise en yüksek başarı şansının iktal EEG ve terminasyon ile MR ve iktal EEG tetkiklerinin beraberliğinde olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE PROGNOSTİC VALUE OF ICTAL EEG AND SEMIOLOGICAL FINDINGS IN PATIENTS WITH MESIAL TEMPORAL SCLEROSIS AFTER EPILEPSY SURGERY Purpose: The purpose of this study is to analyze ictal electrophysiological patterns and semiological characteristics of patients with operated mesial temporal lobe epilepsy with hippocampal sclerosis (MTS) as seen in scalp video-EEG monitorings and define the significance of the relevant properties in respect to postoperative outcomes. Methods: We analyzed 30 patient with TLE and pathologically proven MTS between 2005-2014. Seizures and patients were classified according to electrophysiological and semiological properties. Mean follow-up period after surgery was 69,4± 32,69 months (1-9 years). Post-surgical outcomes were classified according to Engel classification. Findings: The most common ictal patern among patern of onset and later significant patern was found as rhytmic teta activity (%63,2 and %36,8). Not having unusual propogation paterns, RTA, unilateral ictal lateralization, ictal termination and postictal slowing on the same side with MR findings was related with good prognosis. The closest relation of surgical side concordance among electrographical parameters was with postictal slowing. The most common lateralizing semiological signs were distonic hand, unilateral automatism and postictal nose rubbing. When we compare the concordance of electrophysiological and semiological findings the most concordant parameters to localize the same side was ictal EEG and termination. The investigation of the concordance among neuroimaging tests and neuropsychological test, ictal EEG and semiology the closest relation was found between MRI and ictal EEG. Results: With the help of the scalp EEG recordings in patients with MTS the type of ictal patern, ictal termination and postictal slowing lateralization gives us very significant information about the prognosis after surgery. The most effective electrophysiological and semiological parameter to determine surgical side is postictal slowing. The highest propobality of concordance to localize the same side is between ictal EEG- termination and MRI-ictal EEG.