Meziyal temporal lob epilepsili hastalarda klinik ve elektrofizyolojik iktal paternlerin incelenmesi
Investigation of clinical and electrophysiological ıctal patterns in patients with mesail temporal lobe epilepsy
  1. Tez No: 301299
  2. Yazar: NERMİN GÖRKEM ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA CANDAN GÜRSES
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Opere olmuş meziyal temporal skleroza (MTS) bağlı temporal lob epilepsili (TLE) hastalarda yüzeyel video-EEG incelemesinde kaydedilmiş nöbetlerin elektrofizyolojik ve semiyolojik özelliklerinin değerlendirilmesi ve postoperatif (postop) prognoz ile ilişkilerinin saptanması amaçlandı.Araç-yöntem: 1999-2009 yılları arasında opere edilmiş, histopatolojik bulguları MTS ile uyumlu TLE'li 48 hasta çalışmaya dahil edildi. Nöbetler ve hastalar elektrofizyolojik ve semiyolojik özelliklerine göre sınıflandı. Ortalama takip süresi 6,6±3,2 yıldı (2-12 yıl). Cerrahi sonrası prognostik değerlendirme, Engel sınıflamasına göre yapıldı.Bulgular: En sık görülen iktal patern tipi ritmik teta aktivitesiydi (RTA) (%53,9). Başlangıç iktal patern tipinin RTA olması iyi prognoz ile ilişkiliyken, olağan dışı yayılım paternleri olan ?switch-off lateralizasyon? ve/veya ?bitemporal asenkroni? varlığı, cerrahi sonrası kötü prognoz ile ilişkiliydi. Bu yayılım paternlerinin varlığında, epileptojenik alanın (EA) yanlış lateralizasyon oranı artmaktaydı. Geç gözlenen paternlerin çıkış süresinden çok, patern tipi doğru lateralizasyonu ön görmekteydi. Yüzeyel EEG'de iktal başlangıçtan bağımsız olarak, iktal deşarjların bitiş lateralizasyonunun MRG'de MTS tarafı ile uyumlu olması cerrahi sonrası iyi prognoz ile ilişkiliydi (p=0,004). Olağan dışı yayılım paternleri, semiyolojik olarak distonik postür ile ilişkili bulundu ve bu paternlerin varlığında, bilateral distoni olasılığı artmakta olduğu izlendi.Sonuçlar: TLE'li, MTS hastalarının yüzeyel EEG'de iktal başlangıç patern tipi, kontralateral hemisfere olağan dışı yayılım paternleri ve iktal deşarjların bitiş lateralizasyonu EA'nın belirlenmesi ve cerrahi sonrası prognoz konusunda önemli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to analyze electrophysiological and semiological properties of ictal patterns of patients with operated temporal lobe epilepsy (TLE) related to mesial temporal sclerosis (MTS) as seen in scalp video-EEG monitorings and investigate their relations to postoperative outcomes.Methods: We analyzed 48 patient with TLE and pathologically proven MTS in our epilepsy unit between 1999-2009. Seizures and patients were classified according to electrophysiological and semiological properties. Mean follow-up period after surgery was 6,6±3,2 years (range 2-12). Surgical outcomes were classified as having seizures or being seizure free after surgery according to Engel classification.Results: The most frequent type of ictal patterns was ryhtmic theta activity (RTA) (%53,9). As an onset ictal pattern, RTA was correlated to seizure-free group whereas switch-off lateralization and bitemporal asynchrony were correlated to patients having seizures after surgery. When these unnatural contralateral propragation patterns emerged, seizures were more likely to predict the side of epileptogenic zone (EZ) wrongly. Instead of the duration pass to their appearance, the type of the latter significant patterns were more substantial in correct lateralization of EZ. In scalp EEG monitoring, regardless of the onset lateralization, the lateralization of seizure termination was significantly more concordant with MTS lateralization in seizure free group (p=0,004). Dystonic posturing was significantly more frequent in seizures with unnatural contralateral propragation patterns where they also tended more to be bilateral.Conclusion: In patients with TLE and pathologically proven MTS, scalp EEG onset ictal paterns, unnatural contralateral propragation patterns and lateralization of seizure termination provide useful information for the prediction of epileptogenic zone and post surgical outcomes.