Tüketicilerin markalı ürünlere yönelik değerlendirmeleri- Nuh Naci Yazgan Üniversitesi örneği
Consumer's evaluations about branded products - An example of Nuh Naci Yazgan University
- Tez No: 451446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLSUN SARIYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde hızlı şekilde değişen ekonomik, teknolojik, sosyal ve demografik faktörler işletmelerin ayakta kalmasını oldukça zorlaştırmaktadır. Kıyasıya rekabetin olduğu pazarlarda pazar payı elde etmeye çalışan veya var olan pazar payını artırmaya çalışan işletmeler için güçlü markalar yaratmak kaçınılmaz bir durum olmuştur. Bu çalışmada markalı ürünleri satın alan tüketici davranışları ortaya koyulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde marka ve marka kavramı ile ilgili teorik açıklamalar yapılmış, bu doğrultuda markanın önemi, faydaları ve özellikleri belirtilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise tüketici satın alma karar sürecinde etkili olan faktörler ve satın alma davranışları incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümünde ise Kayseri‟de nitel bir araştırma yapılarak tüketicilerle derinlemesine görüşme yapılmış ve tüketicilerin markalı ürünleri algılamaları üzerine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The economic, technologic, social and demographic factors, that change rapidly in today's markets, make things difficult for firms to survive. As a result of ruthless rivalry in markets; for firms that want to earn or increase marketshare, creating powerful brands become an unavoidable situation. In this study, consumer's behaviors that buy branded products are revealed. In the first part of this study, theoretical explanations were made about brand and brand term, and in the direction of this attitude; importance, benefits and features of the brand is stated. In the second part of the study, the factors that have effect on consumer's buying decision period and buying behaviors were analyzed. And in the third, in other words, last part; a qualitative research and deeply conversations were made with consumers, and studied over consumer‟s sensations about branded products.