Sosyal medya reklamlarının tüketici davranışına etkisi-İnstagram kullanıcıları üzerine bir çalışma
The effects of social media ads on consumer behavior-A study on instagram users
- Tez No: 451447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLSUN SARIYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sosyal medya sadece iletişim alanında dikkat çekici bir gelişme yaratmamış aynı zamanda pazarlama alanında da işletmelerin hedef tüketici kitlesine ulaşmasını kolaylaştırmıştır. Özellikle Web 2.0 ile sosyal medya karşılıklı iletişimi mümkün hale getirmiştir. Bu durum işletmelerin hedef tüketicileriyle doğrudan iletişim kurabilmesi anlamına gelmiştir. Çok önemli katkılarının olmasına rağmen sosyal medya, sosyal medya pazarlaması ve sosyal medya reklamları ile ilgili yeterince çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmayla sosyal medya uygulamalarından biri olan instagrama odaklanarak sosyal medya ve sosyal medya reklamlarıyla ilgili çalışılmıştır. Çalışmada, instagram üzerinden takı satın alan tüketiciler üzerinde instagram reklamlarının etkisi araştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre instagram reklamları, tüketicilerin satın alma kararında etkilidir. Bununla birlikte instagramı farklı süre kullananlar ile bir oturumda farklı süre geçirenlerin instagram reklamlarından etkilenmelerinin de birbirinden farklı olduğu ortaya çıkmıştır. Yine farklı sıklıkta ve farklı faktörlere göre instagram üzerinden takı satın alan tüketicilerin bu reklamlardan etkilenmedikleri bulunmuştur. Tüm bu sonuçlar çerçevesinde sosyal medya kullananların farklı özellikler taşıdığı ve bu farklılıklar gözönüne alınarak sosyal medya reklamları açısından farklı pazar bölümlendirme yapılması ve farklı pazarlama stratejisinin kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Not only created a remarkable field of communication have facilitated the development of social media in marketing field but also in businesses to reach target consumers. Especially that the most important contribution of social media and Web 2.0, it has become possible mutual communication. This has meant businesses to target consumers to communicate directly. Although the very significant contribution of social media and social media has not been studied enough about marketing and social media ads. instagram but focusing on one of the social media applications has been tried with this study about social media and social media advertising. In 2016, consumers who purchase jewelry via instagram and instagram effect of the ads it was investigated. Instagram ads based on the findings, it is effective in consumers' purchasing decisions via instagram. However, using different time in a session with instagram and instagram ads of different durations affected who are different from each other. Again, different frequencies and consumers who purchase jewelry via instagram are also affected by different factors, different from similarly instagram ads. These findings suggest that in the context of the use of social media has different properties and these differences are considered to be different in terms of market segmentation based on social media ads and the results should be generalized use of different marketing strategies.