Perakendeci marka ile bazı ulusal markalı meyve nektarı çeşitlerinin tüketici tercihi açısından karşılaştırılması
The comparison of private label branded with some national branded fruit nectars in terms of consumer preference
- Tez No: 371496
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL DEMİRAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Siyasal Bilimler, Food Engineering, Engineering Sciences, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tezde, tüketicilerin perakendeci markalı ürünleri tercih etme sürecinde, demografik özelliklerin etkisi, perakendeci markalı ürünlere karşı geliştirdikleri tutumlar/düşünceler ile duyusal analizlerle, ürünler hakkındaki kalite algıları arasındaki ilişkiler ve farklılıklar incelenmiştir. Bu amaçla İzmir ili merkezinde yer alan büyük bir perakendeci şirketin Hiper marketinde alışveriş yapan 400 müşteriye yüz yüze görüşme tekniği ile anket uygulanmıştır. Aynı zamanda perakendeci markalı ve ulusal markalı meyve nektarları arasındaki kalite farklarının belirlenmesi için duyusal test panellerinden hedonik skala kullanılmıştır. Ankete katılan tüketicilerin görünüş, koku, tat, kıvam ve genel beğeni açısından ürünleri değerlendirmeleri istenmiştir. Anket çalışmaları ve duyusal testlerden (hedonik skala testi) elde edilen veriler doğrultusunda çalışmaya ilişkin hipotezler belirlenmiş ve bu hipotezlere bağlı olarak hazırlanan anket sorularından elde edilen bilgiler SPSS 15.0 kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, tüketicilerin perakendeci markalı ürünlere yönelik tutumlarında, demografik özelliklerinden bir kısmı ile satın alma algılarının etkili olduğu bulgusu elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, when consumers choose in the process of preference the private label products, the influence of demographic properties, improving attitudes/ideas towards to the private label products, sensory analysis within the relationship and differences of quality perceptions of products were examined. For this aim, using the technique of face to face interviews with 400 customers who purchase from a large hypermarket is located in the city center of İzmir were surveyed. At the same time, hedonic scale from sensory testing panels was used for determination of the quality differences between national and private label branded fruit nectars. The appearence, smell, taste, texture and overall liking were asked to evaluate in terms of products by surveyed consumers. Hypotehesis in accordance with the study were determined by obtained surveys and sensory tests (hedonic scale test) data and according to this hypothesis prepared questionnaire information were analyzed by using SPSS 15.0. Eventually, some of the demographic properties and purchasing perception were effective for consumers attitudes towards the private label branded products findings were obtained.