Cari işlemler dengesinin dinamikleri: Türkiye için favar yöntemiyle bir uygulama
Current account dynamics: A study on Turkey with favar approach
- Tez No: 451459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜNDAR MURAT DEMİRÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Cari işlemler hesabı bir ülkenin diğer ülkelerle olan parasal işlemlerini gösterir. Ülkenin finansman ihtiyacı ve tasarruf eğilimlerini yansıtmasından dolayı önemli bir ekonomik göstergedir. Bu çalışmada cari denge dinamikleri bir dinamik stokastik genel denge (Dynamic Stochastic General Equilibrium, DSGE) modeli ile açıklanmaktadır. Verimlilik, kamu harcamaları, risksiz faiz oranı, likidite, ithalat ve ihracat enflasyonu şokları sonrasında cari dengenin nasıl etkilendiği etki tepki fonksiyonları yardımıyla gösterilmektedir. DSGE modeli Türkiye ödemeler dengesi değerleri için kalibre edilmiştir. Ek olarak, yapı olarak çok biçimlendirilmiş DSGE modeli ile elde edilen bulguların yanı sıra Türkiye ekonomisine ait verilerle dünya emtia endekslerini kullanarak ampirik sonuçlar elde etmek için bir FAVAR (Faktör-Arttırımlı Vektör Otoregresyon) modeli geliştirildi. Ham petrol fiyatları, ithalat ve ihracat fiyat endeksi, sanayi üretim endeksi, USD-TL döviz kuru, yakıt dışı fiyat endeksi, TCMB faiz kuru ve reel efektif döviz kurunu içeren faktörlerin cari işlemler hesabını nasıl etkilediği FAVAR modeli ile elde edilen etki tepki fonksiyonları ile incelendi. Her iki model ile elde edilen sonuçlar hem teorik çerçeve ile hem de birbirleri ile uyum içindedir.
Özet (Çeviri)
Current account is current transactions of a country with the rest of the world. It is an economic indicator showing financial needs and saving tendencies of a country. In this dissertation, current account dynamics are explained by using a dynamic stochastic general equilibrium (DSGE) model. The effects of productivity, government expenditure, risk-free interest rate, liquidity, import inflation and export inflation shocks are shown by obtaining impulse response functions. DSGE model is calibrated by balance of payments data of Turkey. In addition to the theoretical findings with a DSGE model, a Factor-Augmented Vector Auto Regression (FAVAR) model is used with economic data from Turkish economy and world commodity price indexes to obtain empiric results for current account dynamics in Turkish economy. The impact of various factors that include crude oil prices, import and export price indexes, industrial production index, USD-TL exchange rate, non-fuel price index, TCMB interest rate and real effective exchange rate have been studied by obtaining impulse response functions. Findings from both models support each other and are in accordance with theoretical framework.