Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde öğrenene yönelik dil ihtiyaç analizi: Kosova örneği
The analysis of language needs in teaching Turkish to foreigners: An example of Kosova
- Tez No: 451469
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM AKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, Yunus Emre Enstitüsü Kosova Türk Kültür Merkezinde Türk diline ilgi duyan kursiyerlerin dil öğrenme gereksinimlerinindemografik değişkenlere (yaş, cinsiyet ve eğitim) göre farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymaktır.Araştırmanın verileri, Iwai ve diğerlerinin (1998) Japon dili üzerinde yaptığıçalışmalarında kullandıkları ölçeğin, Çangal (2013) tarafından geçerlik ve güvenirliği yapılarak Türkçeye uyarlanmış formu ile toplanmıştır. Araştırma, 2015 yılında Yunus Emre Enstütüsü Kosova Türk Kültür Merkezindeuygulanan Türkçekurslarında yapılmıştır. Kosova'nınPrizren, Priştine ve İpek illerinde toplamaltmış öğrenciye anket ulgulanmıştır. Türkçe öğrenen kursiyerlerin 17'si kadın, 43'ü erkektir. Kursiyerlere uygulanan anketteki maddelerin anlaşılabilirliği dikkate alınarak A1,B1 ve C1 seviyesinde Türkçe öğrenen 60 kursiyere anket uygulanmıştır. Veriler SPSS programı kullanılarak one way ANOVA, aritmetik ortalama, t-testi ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilere göre Yunus Emre Enstitüsü Kosova Türk Kültür Merkezinde Türkçe öğrenen kursiyerlerin dil öğrenme ihtiyaçları sırasıyla ticaret yapma, eğitim ve iş imkânı, bireysel ilgi ve ihtiyaçlar, sınıf içi iletişim kurma olmak üzere dört alt boyutta kendini göstermiştir. Kursiyerlerin dil öğrenme ihtiyaçları ile yaş arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Benzer olarak, cinsiyet ve anadil değişkeni arasında da anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Eğitim durumu değişkeninde ise anlamlı farklılık gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether the needs of language learning for the trainees who learn Turkish in Yunus Emre Institute Kosovar Cultural Center vary according to their age, sex or educational status. Research data have been collected with the help of the scale used by Iwai in his book“Japanese Language Needs Analysis”(1998). The validity and credibility of this scale have been formed and translated into Turkish by Çangal (2013) The research was made at Turkish courses in Yunus Emre Institute Kosovar Cultural Center in 2015. A questionnaire was conducted of sixty students in the cities of Kosovar; Prizren, Pristine and Ipek. 17 of the Turkish learners are female and 43 of them are male. Considering the comprehensibility of the survey questions, sixty trainees with the level of A1, B1 and C1 were determined as samples. In the analysis of the data, percentage, arithmetic average, t-test analysis of variance (ANOVA) have been used. According to data acquired by the research, the needs of Turkish learners in Yunus Emre Institute Kosovar Turkish Cultural Center are; trading, the chance of education and jobs, personal interest and needs and communication in the classroom. It has been found out that there is no significant difference between the need of language learning and other factors; age, sex or native tongues. However; there is a significant difference on educational status.