Richard Rorty ve felsefenin imkanı
Richard Rorty and possibilty of philosophy
  1. Tez No: 451471
  2. Yazar: ÖZGÜR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Wittgenstein'ın“Felsefi Soruşturmalar”isimli eseriyle yüzyılımızın felsefe tavrında belirgin bir dönüşüm meydana gelmiştir. Wittgenstein'ın anlam kavramına sunduğu yeni yaklaşım, felsefenin icra edilme biçimini de doğrudan etkilemiştir. Onun önerdiği felsefe, bir tür terapi etkinliğidir. Bu etkinlik, temel olarak, felsefeye bir karışıklık durumunu çözme görevi yükler. Richard Rorty ise, Wittgenstein sonrası felsefenin kendi sorunlarını çözmek dışında da kültürümüze büyük katkılar yapabileceğini iddia eder. Felsefeye yeni bir konum önerir. Bu yeni konum, aynı zamanda, felsefenin varlığını teminat altına alır.
Özet (Çeviri)
Our contemporary philosophical aspects has been transformed distinctively by publication of Wittgenstein's“Philosophical Investigations”Wittgenstein's new approaches to the concept of meaning has directly affected the way of doing philosophy. Philosophy, as he suggests, is a kind of therapy. This activity tasks philosophy the role of elucidation of some philosophical illusion. Richard Rorty, on the other hand, thinks that philosophy can make important contributions to our culture, even after Wittgenstein. He suggests a new position for philosophy. This new position guarantees its existence as well.