Azotobacter'ler üzerinde ekolojik ve taksonomik bir çalışma
An Ecological and taxonomic study on azotobacter
  1. Tez No: 45149
  2. Yazar: AYŞE KARA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. ÜSAME TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Ill ÖZET Azot, bitkilerde büyüme ve gelişmeyi sağlayan en önemli besin elementidir. Biyolojik açıdan sürekliliği azot döngüsü ile sağlanmaktadır. Bu döngünün bir basamağım teşkil eden nonsimbiyotik azot fiksasyonu çeşitli mikroorganizma grupları tarafından gerçekleştirilir. Bunların içinde en önemli olanları Azotobacter ve Azomonas cinsine ait türlerdir. Bunlar azotsuz veya azotça fakir ortamlarda uygun bir karbon kaynağı kullanarak moleküler azotu fikse edebilen aerobik heterotroflardır. Fiksasyon işlemini yapılarında yer alan nitrogenaz enzim kompleksi ile gerçekleştirirler. Azotobacterlerin fizyolojik özellikleri ve nonsimbiyotik azot fiksasyonu biyoteknolojik yaklaşımlarla (Azotobacterlerin inokülasyonu, gen aktarımı, antogonistik ve sinerjistik etkileri gibi) değerlendirilmektedir. Günümüzde Azotobacterlerle ilgili olarak yapılan biyokimyasal, fizyolojik ve taksonomik çalışmalar yeterli değildir. Daha detaylı araştırmalara gerek vardır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Nitrogen is an important nutrient for growing of plants. Its biologically maintenance is provided by nitrogen circle. One stage of the circle nonsymbiotical nitrogen fixation, is carried out by various groups of microorganisms. Within these microorganisms, the merked ones are the species of Azotobacter and Azomonas. These species are heterotrophic aerobes which. Fix molecular nitrogen in no nitrogen or poor nitrogen, using a source of carbon. The procedure of fixation is dane by complex of nitrogenaz enzym which is in their structure. Physiological features of Azotobacter and nonsymbiotically nitrogen fixation is eveluated by bio technological approaches (inoculation of Azotobacter, transferring genes, antagonistic and synergistic effects, etc). Recently, it is not enough having biochemical, physiological and taxonomic working related to Azotobacter. More detailed studies should be needed.