Çevre ve çekirdek işgücünün sosyo-ekonomik belirleyicileri: Tekstil sektöründe bir alan araştırması
The socio-economic determiners of environment and core labor force: Field research in the field of textile
- Tez No: 451491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Emeğin gerek kendi içerisinde gerekse de işgücü piyasaları çerçevesinde yaşadığı dönüşüm; nedenleri, sonuçları ve etkileri açısından birçok aşamadan geçerek 21. yüzyıldaki görünümüne ulaşmıştır. Çalışma kavramının değişimi, emeğin kişiden bağımsız hale getirilip piyasa içerisinde“üretim faktörü”olarak değer biçilmesi ve özellikle bu değerin niteliğinin ve ihtiyaçlar hiyerarşisinin farklı zeminler üzerine temellenip, ilgili dönemin gereklilikleri öncülüğünde belirlenmesi uzun, karmaşık ve emek açısından bir o kadar da zorlu bir süreci ifade etmektedir. Dönemler itibariyle değişen emek ilişkilerinin belirleyici noktası, içinde bulunduğu zaman diliminin ekonomik, siyasal, kültürel özellikleri olarak nitelendirilmektedir. Endüstri sonrası dönem ile post-modern dönem olarak ifade edilen dönemler ise, özellikle emeğin geçirdiği değişim açısından geçmişle bağlarının kopması, sosyo-ekonomik anlamda da yeni bir düzen ortaya çıkarması açısından irdelenen ve önemi noktasında hemfikre varılan dönemler olarak ifade edilmektedir. Bu çalışma, 1980 sonrası dönemde küreselleşme ile birlikte bilgi toplumuna geçişin işgücü ve istihdam yapısındaki etkilerini çevre ve çekirdek işgücü temelinde nitelendirerek sonuçlarını incelemektedir. Çevre ve çekirdek işgücünün sosyo-ekonomik belirleyicilerini, onların birbirinden ayırt eden ve birbirine benzeyen özellikleri de göz önünde bulundurarak ele alan bu çalışma; yaş, cinsiyet, kişisel ve aile bireylerinin eğitim durumu, hane halkı gelir durumu ve büyüklüğü, hane halkı çalışan sayısı ve yetiştirildiği çevrenin yapısal özellikleri gibi faktörler göz önünde tutarak analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Transformation of the labour that experienced with respect to labor markets and in its entirety, reached to its 21. century appearance after completing a lot of phases in terms of motivations, consequenses and impressions. Conversion of the concept of the working, valuation the labour as“factor of production”in the market after making the labour independent from individual and especially identification of the quality of this value and determining the value under the quidance of the necessities of the related period after grounding hierarchy of needs with a different perspective is a long, complex and compelling process with regards to labour. Decisive point of the changing labour relations by periods is economic, cultural and political properties of the related period of time. The period defined as after industry and post-modern period is scrutinized and came to agree in terms of ruptured relations with past because of the transformation of the labour and exposing a new order in the sense of socio-economic manner. This study observes the consequences of the labour and the employment after the effects of 1980's globalization and transition to the information society in the sense of environment and core labour force. Also this study takes the environmental and core labour forces' socio-economic determiners into consideration and analyses the factors like age, gender, individual and familiy educational status, household income, number of workers in a household and structural characteristics of the neighborhood.