Vesayet altına alınan küçüğün katılım hakkı
The right to participate of the minor placed under guardianship
- Tez No: 923323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY AYDIN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Küçüğün katılım hakkı, ilk olarak Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ile hukuk alanına dahil olmuş bir haktır. Küçüğün kendisini ilgilendiren konularda, adli ve idari tüm yargı işlerinde görüşünün alınması ve bu görüşün karara etki edebilmesi katılım hakkı ile ifade edilmektedir. Velayet altında olmayan küçüklerin vesayet altına alınması 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu m. 404/1 ile öngörülmektedir. Vesayetin yürütülmesi sırasında da küçüğün kendisini ilgilendiren işlemlere dahil edilmesi gereklidir. Vesayet ilişkisinde, küçüğün görüşüne başvurulmasının temel hukuki dayanağını ise TMK m. 450/1 oluşturmaktadır. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde, vesayet kavramı ve dar anlamda vesayeti gerektiren haller incelenmiştir. İkinci bölümde, küçüğe vasi atanması süreci ve vasi olarak atanacak kişinin özellikleri hakkında açıklamalarda bulunulmuştur. Üçüncü bölümde, küçüğün katılım hakkı incelenmiş; vesayet ilişkisinde ilgili hakkın kapsamı ve kullanımı açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise vesayet altına alınan küçüğün katılım hakkı bazı somut örnekler üzerinden ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The right to participation of the minor is a right that was first included in the field of law with the United Nations Convention on the Rights of the Child. The right to participation refers to the right of the minor to have his/her opinion taken in all judicial and administrative judicial affairs and to be able to influence the decision. The guardianship of minors who are not under custody is stipulated by Article 404/1 of the Turkish Civil Code No. 4721. During the execution of guardianship, the minor must be included in the transactions that concern him/her. The legal basis for consulting the opinion of the minor in the guardianship relationship is Article 450/1 of the TCC. Our study consists of four chapters. In the first part of our study, the concept of guardianship in the narrow sense and the situations requiring guardianship are examined. In the second part, the process of appointing a guardian for the minor and the characteristics of the person to be appointed as guardian are explained. In the third chapter, the right of participation of the minor is analyzed and the scope and use of the relevant right in the guardianship relationship is explained. In the fourth part, the right of participation of the minor under guardianship is analyzed through some concrete examples.