Hums Araplarında Allah inancı ve dini hayat
The religious life and belief in God (Allah) of the Hums Arabs
- Tez No: 451499
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKET KOTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kur'an'ın anlaşılması ve yorumlanması için dönemin kültürel bağlamını ve ilk muhatapların bilgisini sağlıklı bir zemine oturtmak gerekmektedir. Zira Kur'an, dili Arapça olan ve tarihsel bir ortama indirilmiş bir kitaptır. Bu itibarla çalışmamız, İslam öncesi dönemde Hums Araplarının Allah inançlarını ve dini yaşayışlarını konu ederek Kur'an'ın yönlendirmelerinin yanında tefsir ve tarih kitapları ile nüzul ortamından kesitler sunmaktadır. Hums Araplarının İslam öncesi dini durumlarına dair genellikle şirk koşma gibi kötü alışkanlıkları ön plana çıkarılmış olsa da Kâbe'nin Rabbine ibadet etmeleri, hacılara yiyecek ve içecek sunmaları, zengin-fakir arasındaki dengeyi sağlamak adına yardımlaşma cemiyetleri kurmaları ve savaşmaktan kaçınmaları gibi birçok iyi hasletleri ile Hz. İbrahim Dini'nden işaretler taşımaktadırlar. Hums Araplarının dinî kuralları uygulamada sert ve tavizsiz olmaları zamanla birtakım yeni uygulamalar ihdas etmelerine yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
To understand and interpret the Quran, we have to understand the cultural context and the knowledge of the respondent of the revelation period. Quran, as we know, is a book reviled in Arabic language and a book of a specific historical context. Regarding this, we will study religious beliefs and rituals of Hums Arabs in the pre-Islamic period while taking into hand and issuing specific parts from several tafseer traditions and history sources. Although pre-Islamic Hums Arabs are mostly issued for their bad pagan practices, their worship of the God of Kaaba, and another practices like supporting pilgrims in food and water, keeping balance between the rich and poor and avoiding war are practices similar to the religious tradition of Abraham. In time the tough and uncompromising religious principles of Hums Arabs led to the establishment of new practices.