Günümüz medya ekonomisi çerçevesinde çevrimiçi gazetecilik ve reklam ilişkisi
The relationship of online journalism and advertisement within the scope of today's media economy
- Tez No: 451520
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ERASLAN YAYINOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Konvansiyonel gazetelerin hammaddesi olan kağıdın giderek pahalı bir hale gelmesi ve internet kullanımının yaygınlaşması sebebiyle her geçen gün tirajların düşmesi, basın işletmelerini yeni uygulamalara yöneltmiştir. Okurların ve reklamverenlerin giderek çevrimiçi ortama kaydını fark eden basın işletmeleri çareyi yaşanan teknolojik gelişmelere uyum sağlamakta bulmuş ve çevrimiçi gazetelere olan yatırımlarını arttırmıştır. Medya endüstrisi içerisinde günden güne büyüme gösteren çevrimiçi gazeteciliği, günümüz ekonomik dinamikleri ve üretim biçimleri temel alınarak açıklamak önem kazanmıştır. Rekabetin her geçen gün arttığı çevrimiçi gazete endüstrisinde, maliyetlerini karşılamak ve kar etmek isteyen işletmeler reklam alma yarışına girmiş ve reklamverenleri kendilerine çekebilecekleri yeni reklam modelleri sunmaya başlamışlardır. Araştırmada, çevrimiçi gazetelerin medya ekonomisi içindeki yerini görmek amacıyla“kalitatif (nitel)”araştırma yöntemi kullanılmıştır. Yapılandırılmış soru formu kullanılanılarak gerçekleştirilen yüz yüze görüşmeler ile belirlenen yedi araştırma sorusuna dair betimleyici karakterde veri toplanmıştır. Araştırmanın örneklemi,“amaçlı örneklem”tekniğiyle belirlenmiştir. Araştırmanın amacına ve kapsamına göre, amaçlı örneklem çeşitlerinden“uzman örneklem”türü seçilmiştir. Çevrimiçi gazetecilik endüstrisinde çalışan, çevrimiçi gazeteciliğe ve reklamcılığa ilişkin bilgisi ve tecrübesi olan; editoryal ve reklam içeriklerinden sorumlu üst düzey yöneticilerle görüşülmüştür.
Özet (Çeviri)
Gradual decrease of circulations due to more and more expensive paper, which is the raw material of conventional newspapers, and spread of internet use has directed media enterprises toward new applications. Media enterprises which have realized that readers and advertisers increasingly log in online environments have resorted complying with technological developments and increased their investments in online newspapers. Showing an ever-increasing growth within the media industry; online journalism is explained by grounding on today's economic dynamics and production syles. In online journalism industry where competition increases each passing day; enterprises that yearn for meeting their costs and making profit have entered into a competition of taking ads and presenting new advertisement models that could attach advertisers to themselves. In this study,“qualitative”research method was used for seeing the place of online newspapers within the media economy. The data were collected by conducting a literature review, assessing the reports published by trade bodies in the fields of journalism, online journalism and advertising, and using the face to face interview technic. The study sample was determined via“intentional sample-expert sample”technic and internet editorial directors that were working in online journalism industry, had information and experience about this field, as well as online journalism and online advertising, and senior managers that were working in the department of advertising were interviewed.