Politik istikrar ve makroekonomik göstergelerin borsada işlem gören şirketlerin pay senetleri fiyatları üzerindeki etkisi: BİST uygulaması
Political stability and macroeconomic indexes effect on stock prices of companies traded off the stock market: An application on BIST
  1. Tez No: 615858
  2. Yazar: SELMAN CİHAT BOSTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM EREM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Çalışmada makroekonomik değişkenler ile BIST100 arasındaki ilişkinin tespiti için 2006 ile 2017 yılları arasındaki 3'er aylık veriler kullanılmıştır. BIST100 ile politik risk arasındaki ilişkiyi incelemek için ise 1987 ile 2017 yılları arasındaki yıllık veriler kullanılmıştır. Çalışma dönemlerinde Asya Ekonomik Krizi, 2008 Küresel Krizi, erken genel seçimler, anayasa referandumları gibi önemli sayılacak olayların varlığı yapısal kırılmalara yol açacağı için yapısal kırılmaları dikkate alan Carrion-i-Silvestre vd. (2009) Birim Kök Testi ve Hatemi-J (2008) Eşbütünleşme Testi ve Hatemi-J (2012) Asimetrik Nedensellik Testi kullanılmıştır. Eşbütünleşme testi sonuçlarına göre Dolar satış fiyatı, gayri safi yurt içi hâsıla, hazine toplam iç borç stoku, işsizlik, külçe altın gram satış fiyatı, sanayi üretim endeksi ve politik risk ile BIST100 arasında uzun dönemli ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Nedensellik testi sonuçlarına göre ise politik risk, sanayi üretim endeksi ve kamu harcamalarının gayrisafi yurtiçi hasılaya oranı ile BIST100 arasında kısa dönemli nedensellik olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
To detect relationship between macroeconomics parameters and BIST100 2006 and 2017 quarterly data is used. To analyse between BIST100 and political risk, annual data between 1987 and 2017 is used. Asian economic crisis, 2008 Global Crisis, early general elections, constitutional referendums, such as the presence of important events that will lead to structural breaks, taking into account structural breaks Carrion-i-Silvestre et al. (2009) Unit Root Test and Hatemi-J (2008) Cointegration Test and Hatemi-J (2012) Asymmetric Causality Test is used on term of employment. According to the results of the cointegration test, it was determined that there were long-term relationships between BIST100 and dollar sales price, gross domestic product, treasury total domestic debt stock, unemployment, gold bullion selling price, industrial production index and political risk. According to the causality test results, there is a short-term causality between political risk, industrial production index and ratio of public expenditures to gross domestic product and BIST100.